Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gniezno: renowacja witraży

Utworzono: 11-07-2012

Rozpoczął się pierwszy etap remontu XIII-wiecznego franciszkańskiego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie. Miejsce jest to znane jako Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna. Od 1659 r. znajduje się tutaj cudami słynący obraz Matki Bożej, ukoronowany przez Jana Pawła II 3 czerwca 1997 r. W nawie bocznej świątyni w specjalnym relikwiarzu umieszczone są relikwie bł. Jolenty, patronki Wielkopolski oraz małżeństw. Będąc księżną wielkopolski wraz ze swoim mężem Bolesławem Pobożnym ufundowała kościół oraz klasztory franciszkanów oraz klarysek m.in. w Gnieźnie. Gdy owdowiała, po odchowaniu trzech córek wstąpiła do zakonu klarysek.

W pierwszej kolejności renowacji zostaną poddane mocno zniszczone witraże, znajdujące się w prezbiterium. Pochodzą one z 1932 r., kiedy to nastąpiła regotyzacja okien świątyni. Witraże są bardzo popękane, a co za tym idzie także nieszczelne, przepuszczają wodę oraz zimno. W następnej kolejności odnowiona zostanie boczna kaplica, której od niedawna patronuje św. Maksymilian.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia remontów naszego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna.

Konto bankowe:

Klasztor Franciszkanów
Bank Pekao BP SA
06 1240 3246 1111 0010 2019 4298

Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękujemy za wsparcie i zapewniamy o naszej modlitwie.

Program Dziedzictwo Kulturowe Priorytet 1 Ochrona Zabytków Gniezno, kościół Franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP (XIII w.): renowacja i remont z koniecznymi wymianami i rekonstrukcjami okien witrażowych Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przejdź do góry strony