Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gniezno: Wiosenne spotkanie przełożonych 2014

Utworzono: 15-03-2014

Tegoroczne wiosenne spotkanie przełożonych franciszkańskich klasztorów prowincji św. Maksymiliana odbyło się w Gnieźnie w dniach 13-14 marca. Spotkania takie odbywają się dwa razy do roku (wiosna i jesień) i mają na celu omówienie istotnych dla prowincji zagadnień. Do Gniezna przybyli gwardianowie z Polski, Niemiec, Litwy i Włoch.

Pierwszego dnia w murach najstarszego konwentu prowincji przełożeni wysłuchali niezwykle interesującego wykładu pani dr Ewy Kurek na temat współczesnego Kościoła. Pani Ewa, doktor historii, absolwentka KUL, autorka wielu książek i publikacji, specjalistka od relacji polsko-żydowskich, ukazała obraz dzisiejszego Kościoła w Polsce oczami osoby świeckiej. Po wykładzie sprawozdanie z działalności misyjnej przedstawił o. Zenon Garus, odpowiedzialny za animację misyjną w prowincji.

Mszy św. o godz. 18.oo przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Po liturgii odbyło się uroczyste poświęcenie nowych pomieszczeń biblioteki prowincjalnej. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Drugi dzień spotkania rozpoczął się Mszą św., której przewodniczył o. Jacek Korsak, zaś Słowo wygłosił magister postulatu o. Rafał Zarzycki. Pierwszym punktem obrad było sprawozdanie ekonoma prowincji. Pustelnik o. Janusz Jędryszek przybliżył zebranym postać bł. Jana z Łobdowa, franciszkanina, który pochodził z terenów prowincji św. Maksymiliana. Rektor seminarium o. Piotr Matuszak omówił sprawy związane ze zbliżającą się kapitułą duchową prowincji, zaś rzecznik prowincji o. Mateusz Stachowski przybliżył braciom aktualne sprawy medialne, wspominając przede wszystkim o trwających internetowych rekolekcjach franciszkańskich na Wielki Post; na prośbę nieobecnego o. Marka Dettlaffa, delegata prowincji na Litwę, o. Mateusz przedstawił aktualną sytuację związaną z odzyskiwaniem franciszkańskiego klasztoru w Wilnie.

Podobnie jak pierwszego dnia także i dziś na spotkanie zaproszeni zostali goście: tym razem byli to przedstawiciele firmy Eldex Medical, firmy, który wytwarza zioła o. Andrzeja Klimuszki. Franciszkanie mogli zapoznać się z długoletnią działalnością firmy, jej ofertą, a także dowiedzieć się co nieco o samym sposobie przygotowywania receptur ziołowych opartych na wskazaniach o. Klimuszki. Na koniec głos zabrał o. sekretarz Leszek Łuczkanin, a po nim o. prowincjał Jan podsumował spotkanie, które zakończyło się modlitwą i wspólnym obiadem.

Wiosenne spotkanie przełożonych 2013

Jesienne spotkanie przełożonych 2011

Wiosenne spotkanie przełożonych 2011

Zebranie przełożonych zakonnych 2013

Przejdź do góry strony