Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gniezno: żywa szopka

Utworzono: 26-12-2011

Przy ulicy Franciszkańskiej 12 tłumnie gromadzą się dzieci, młodzież i starsi z Gniezna i okolic, by oddać pokłon Panu. Na dziedzińcu klasztornym znajduje się żywa szopka. Z daleka można usłyszeć śpiew kolęd w wykonaniu gimnazjalistów, grup parafialnych a także ryczenie osiołka, który chętnie im wtóruje. W bożonarodzeniowy poranek zakonników obudziło pianie koguta!

W szopce pojawiło się małe dzieciątko ochrzczone podczas sumy parafialnej. W pobliżu postaci Matki Bożej i św. Józefa. Sporym zainteresowaniem dzieci cieszą się różne zwierzęta. Oprócz wspomnianego już osiołka i koguta zobaczyć można również kucyki, owieczki, kozy, świnki wietnamskie oraz cielaczka. Szczególną atrakcją żywej szopki jest możliwość darmowej przejażdżki bryczką zaprzężoną w białego kucyka. Radości przydaje miły pan woźnica. Dla rozgrzania serwowany jest barszczyk.

Szopka ta powstała z inicjatywy o. Zygmunta Tomporowskiego dzięki ofiarnej pracy członków Rycerstwa Niepokalanej oraz stowarzyszenia „Pomocna Przystań” z Gniezna.

Zdjęcia można obejrzeć na stronie sanktuarium: gniezno.franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony