Najczęściej czytane
I etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
W 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, dofinansowało prace renowacyjne XVIII-to wiecznych malowideł znajdujących się w kaplicy wotywno-grobowej w Wilnie ufundowanej w 1708 roku przez Michała Suzina. Malowidła te zostały wykonane w pierwszej połowie XVIII wieku i przedstawiają sceny związane z Męką Pańską.
Kaplica została zbudowana dla uczczenia pamięci zamordowanych tu w XIV wieku franciszkanów i ludności wymordowanej przez kozaków w 1655 roku. Kaplica ma kształt małego kościółka o planie krzyża łacińskiego, jego ramiona stanowią półkoliste absydy. Budowla ma charakter barokowy o bardzo ozdobnym szczycie fasady.
Zaniedbana kaplica po konfiskacie kościoła w 1864 roku została odrestaurowana w 1904 roku. Po odzyskaniu przez braci w 1934 roku kościoła Wniebowzięcia NMP do kaplicy kierowały się procesje ku czci pamięci męczenników franciszkańskich oraz w Triduum Paschalne, w Wielki Piątek. W czasach radzieckich bezprawnie upaństwowiona, władze sowieckie przemianowały kaplicę na sklepik z pamiątkami. Odzyskana przez braci w 1998 roku wróciła do swej pierwotnej sakralnej funkcji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.