Skocz do głównej treści strony
Prowincja

I Kapituła Prowincjalna Zwyczajna w Kenii

Utworzono: 26-09-2019

W dniach 23-27 września 2019 w Centrum Pokoju i Pojednania na terenie Sanktuarium Matki Bożej w Subukia (Kenia) pod przewodnictwem Ministra Generalnego o. Carlosa Trovarelli obradowała I Kapituła Prowincjalna Zwyczajna Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Kenii.

W kapitule wzięli udział wszyscy bracia profesi solemni należący do Prowincji, byli misjonarze, wikariusz generalny o. Jan Maciejowski, asystent generalny AFCOF o. Anthony Bezo, asystent generalny CFF o. Jude Winkler, wikariusz prowincjalny Prowincji Matki o. Tomasz Ryłko, byli prowincjałowie Prowincji Matki, zaproszeni goście z innych prowincji Zakonu.

Podczas trzeciego dnia obrad na pierwszego ministra prowincjalnego wybrany został o. Obed Karobia, dotychczasowy duszpasterz powołań. Urodził się 29.06.1979 roku w Meru. Wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkał na terenie parafii franciszkańskiej w Ruiri, która była pierwszą placówką misyjną naszego Zakonu w Kenii.
Formację początkową rozpoczął w 2001 roku, pierwszą profesję zakonną złożył 24.07.2004, profesję uroczystą 10.10.2010 a święcenia kapłańskie przyjął 28.07.2012 roku. Do czasu wyboru na ministra prowincjalnego o. Obed pełnił funkcję proboszcza oraz duszpasterza powołań. Jest też w trakcie studiów magisterskich z zakresu poradnictwa chrześcijańskiego na Katolickim Uniwersytecie Wschodniej Afryki w Nairobi.

Do definitorium nowej Prowincji zostali wybrani: o. Francis Kanyiri – wikariusz, o. Pius Musyoka – sekretarz, o. Kazimierz Szulc, o. Gifton Mbaya. Spoza definitorium ekonomem został o. Raymond Ogutu, poborcą o. Dominic Wambui.

Na zakończenie pierwszej części kapituły, 26 września odbyła się uroczysta Msza święta inauguracyjna, na którą oprócz braci kapitulnych przybyli zaproszeni goście: byli misjonarze, prowincjałowie z prowincji gdańskiej i warszawskiej, wikariusz prowincji zambijskiej, kustosze z Gany i Tanzanii, delegaci prowincjalni z Ugandy i Burkina Faso, prowincjałowie bądź delegaci prowincji amerykańskich.

Misja franciszkańska w Kenii została założona w 1984 roku jako misja Prowincji warszawskiej. Po podziale prowincji dwa lata później misja ta została przydzielona nowo powstałej prowincji gdańskiej. W 2004 została podniesiona do rangi kustodii prowincjalnej a podczas kapituły generalnej w 2019 ogłoszono ją prowincją. Jurysdykcja składa się z 7 klasztorów, 2 domów formacyjnych, 5 parafii, 1 narodowego sanktuarium maryjnego, 2 domów rekolekcyjnych, 2 przychodni zdrowia, 1 szkoły, 1 domu dziecka. Do Prowincji należy 42 profesów solemnych, w tym 1 brat zakonny, w tym także 3 misjonarzy, 1 misjonarz spoza jurysdykcji, 26 profesów symplicznych, 5 nowicjuszy, 17 postulantów.

br. Robert Kozielski OFMConv.
sekretarz prowincjalny ds. misji
Gdynia

'>

Przejdź do góry strony