Skocz do głównej treści strony
Prowincja

II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej

Utworzono: 02-12-2025

Zakończyły się prace renowacyjne - konserwacja polichromii we wnętrzu kaplicy Męki Pańskiej ufundowanej przez Michała Suzina w Wilnie, etap II.

W 2024 i 2025 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, dofinansowało prace renowacyjne XVIII-wiecznych malowideł znajdujących się w kaplicy wotywno-grobowej w Wilnie ufundowanej w 1708 r. przez Michała Suzina. Malowidła te zostały wykonane w pierwszej połowie XVIII w. i przedstawiają sceny związane z Męką Pańską.

Kaplica została zbudowana dla uczczenia pamięci zamordowanych w XIV w. franciszkanów i ludności wymordowanej przez kozaków w 1655 r. Kaplica została zaprojektowana na planie krzyża łacińskiego. Jego ramiona stanowią półkoliste absydy a na jego dłuższym końcu znajduje się reprezentacyjna fasada z malowidłem Chrystusa Frasobliwego.

Zaniedbana kaplica po konfiskacie kościoła w 1864 r. została odrestaurowana w 1904 r. Po odzyskaniu przez braci w 1934 r. kościoła Wniebowzięcia NMP do kaplicy kierowały się procesje ku czci pamięci męczenników franciszkańskich oraz procesje w Triduum Paschalne. W czasach radzieckich bezprawnie upaństwowiona, władze sowieckie przemianowały kaplicę na sklepik z pamiątkami. Odzyskana przez braci w 1998 r. wróciła do swej pierwotnej sakralnej funkcji i taką funkcję będzie pełniła po zakończeniu wszystkich prac renowacyjnych.

Etap II zadania, trwający od 12 maja do 15 grudnia 2025 r., konserwacji polichromii we wnętrzu kaplicy obejmował przede wszystkim uczytelnienie zachowanych oryginalnych polichromii oraz estetyczną aranżację wystroju ścian, aby stworzyło ono spójną całość. Było to zadanie niezwykle trudne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Zobacz: I etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej

II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
II etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej

Przejdź do góry strony