Skocz do głównej treści strony
Prowincja

II nowicjat w Darłowie

Utworzono: 30-09-2023

W dniach od 1 do 30 września 2023 r. w klasztorze w Darłowie odbył się – po raz czwarty - drugi nowicjat dla braci z Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Uczestnikami było 5 braci, po jednym z następujących jurysdykcji FEMO: z Prowincji Gdańskiej, z Prowincji Warszawskiej, z Prowincji Krakowskiej, z Prowincji Czeskiej i z Kustodii Rosyjskiej. Grono wychowawców stanowiło 3 braci, po jednym z Prowincji Gdańskiej, Warszawskiej i Krakowskiej.

Bracia nowicjusze wraz z wychowawcami w sposób aktywny włączyli się w posługę ewangelizacyjną parafii w Darłowie, animując codziennie jedną ze Mszy odprawianych w kościele parafialnym. Ponadto, wzorem lat ubiegłych uczestniczyli w corocznej procesji pokutno-błagalnej ulicami miasta (14 IX). Ponieważ trasa tegorocznej procesji była znacznie dłuższa od lat ubiegłych (ograniczenia pandemiczne i po-pandemiczne), wysiłek braci niosących krzyż procesyjny oraz figurę Matki Bożej był znaczący. Nowicjusze wraz z magistrem wzięli także udział w parafialnej pielgrzymce pieszej z Darłowa do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie (ok. 38 km, druga sobota września: 9 IX) oraz w pielgrzymce diecezjalnej do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (niedziela 17 IX). Ponadto, w czwartki wraz z parafianami modlili się nieszporami o powołania.

Program dnia obejmował wspólną Eucharystię z homilią, całą Liturgię Godzin, rozmyślanie, adorację Najświętszego Sakramentu, czytanie duchowe, modlitwę różańcową (w sobotę koronkę franciszkańską), dzielenie się Słowem Bożym (w niedziele), nabożeństwo drogi krzyżowej (w piątki) oraz wykłady koncentrujące się na tematyce franciszkańskiej, przede wszystkim na nowych Konstytucjach.

Rytm codziennego życia dawał dużo możliwości na refleksję nad własnym powołaniem. Przewidziany był też czas na rekreację, na przechadzki, kąpiele w morzu, wyprawy rowerowe, a w soboty i niedziele wieczorem na obejrzenie filmu czy dopingowanie sportowców. 

W trakcie drugiego nowicjatu, poza wspomnianymi już dwoma pielgrzymkami, nowicjusze odbyli także wyprawę do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy.

24 września wieczorem - medytacją wprowadzającą w czas rekolekcyjny i w milczenie – rozpoczęły się rekolekcje, które zakończyły się nieszporami ku czci świętych Archaniołów (29 IX). Ostatni dzień miesiąca był dniem wyjazdu i powrotu do macierzystych wspólnot.

Był to piękny czas. Jakie owoce przyniesie? Czas pokaże.

o. Piotr Łotysz

II nowicjat w Darłowie
II nowicjat w Darłowie
II nowicjat w Darłowie
II nowicjat w Darłowie
II nowicjat w Darłowie

Przejdź do góry strony