Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Imieniny Ministra Prowincjalnego 2013

Utworzono: 28-06-2013

Narodzenie św. Jana Chrzciciela to wielkie wydarzenie w historii zbawienia, wielkie święto w roku kościelnym, a także ważny dzień dla Prowincji św. Maksymiliana. Tego dnia bowiem swe imieniny obchodzi Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Na wspólne świętowanie ze swym prowincjałem zjechali się bracia z wielu stron Polski i świata. Byli zatem prowincjałowie: o. Jarosław Zachariasz z Krakowa i o. Wiesław Pyzio z Warszawy, a wraz z nim ekonom o. Wiesław Chabros, o. Ilario z Kalabrii, o. Andrzej Szulta z Kanady, o. Krzysztof Kurkiewicz z Ekwadoru, bracia z Niemiec i wszystkich klasztorów w Polsce.

O. Tomasz Jank, gospodarz miejsca, w którym odprawiona została Msza św. w intencji Solenizanta (kaplica św. Anny w Gdańsku) przypomniał, że święto Ministra Prowincjalnego jest świętem całej prowincji, a modlitwa za niego, to modlitwa za prowincję.

O. Jan, który przewodniczył liturgii, podziękował wszystkim za przybycie i zapowiedział swą intencję: „Będę się modlił za całą prowincję, abyśmy – zgodnie z zachętą papieża Franciszka – nie tworzyli w codzienności problemów z niczego”.

Homilię wygłosił wikariusz prowincji o. Leszek Łuczkanin. Nakreślił w niej swoisty dialog między Bogiem a Janem Chrzcicielem. Jan został wybrany już w łonie matki; odpowiedział na to wybranie całkowitym poddaniem się Bogu. O. Leszek życzył Solenizantowi, by ten wypełnił swe posłannictwo w prowincji na wzór św. Jana Chrzciciela całkowicie zawierzając wszystko Bogu.

– To nie tajemnica – mówił; w Twej rodzinie jest już jedna osoba wyniesiona na ołtarze. Życzymy, by nie była ostatnią.

Po Mszy św. życzenia składali przedstawiciele grup duszpasterskich działających przy franciszkańskim klasztorze w Gdańsku. Obecna była także delegacja parafian z Gdyni, gdzie o. Jan posługiwał przez wiele lat.

Przed zakończeniem liturgii swą przysięgę złożył o. Rafał Zarzycki, nowy definitor prowincji.

O. Jan dziękując jeszcze raz za przybycie, pamięć i modlitwę przypomniał o Jubilatach, którzy obchodzili swą pięćdziesiątą rocznicę święceń – spośród nich w Gdańsku obecni byli o. Manswet i o. Kalikst.

Gościnne progi Domu św. Maksymiliana otworzyły się dla wszystkich gości ofiarując smakowity obiad przygotowany pod okiem dyrektora o. Piotra Pliszki.

Przejdź do góry strony