Skocz do głównej treści strony
Prowincja

IV Prowincjalny Zjazd Ministrantów

Utworzono: 12-10-2013

Grafika: IV Prowincjalny Zjazd Ministrantów

Dnia 28 września br. w Koszalinie odbył się kolejny już Prowincjalny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza. Uczestniczyło w nim 70 osób. Przyjechali ministranci z Elbląga, Kwidzyna, Gdyni, Kołobrzegu, Darłowa, Darłówka, Lęborka, Gniezna i Koszalina. Hasłem przewodnim tego czasu były słowa Psalmu 119 – „Twoje słowo jest światłem na mojej ścieżce”.

Około godz. 10. 30 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie zjazdu, powitał wszystkich najpierw proboszcz parafii o. Piotr Pawlik, z następnie organizator zjazdu o. Robert Twardokus. Po przywitaniu każda grupa ministrancka miała kilka minut, aby móc się zaprezentować i powiedzieć kilka słów o swojej grupie.

Kolejnym punktem programu była katecheza. Na początku niej uczestnicy zjazdu przez chwilę pobyli w ciemności, następnie wniesiono zapalony Paschał, znak Chrystus, jak również Pism Święte. Następnie każdy ministrant odpalał świece od Paschału, zabierał ze sobą tekst Ewangelii wg. Św. Mateusza. Mając zapalone świece i Słowo Boże w ręku, ministranci wysłuchali katechezy poruszającej temat Pisma Świętego i znaczenia tej księgi w naszym życiu. To właśnie w tej księdze zawiera się Słowo Boże, które jest pokarmem dla naszej duszy, jest również jest światłem na naszej ścieżce codziennego życia.

Po chwili przerwy udaliśmy się w dwóch grupach na obiad do pobliskiej jadłodajni. Po nabraniu sił fizycznych był czas  pracy w grupach wiekowych. Owocem tych prac były przygotowane scenki, które miały ukazać omawianą przez nich przypowieść biblijną, a którą miały odgadnąć inne grupy.

Bezpośrednio po pracy w grupach miała miejsce uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem rektora naszego franciszkańskiego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach o. Piotra Matuszaka. Podczas homilii ojciec Piotr przypomniał ministrantom, jak ważnym i cennym zadaniem jest bycie ministrantem, lektorem, czy ceremoniarzem. Przypominał, że jest to powołanie, o które trzeba nieustannie się troszczyć i zabiegać. Pod koniec Eucharystii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń ministranckich.

Potem był czas wspólnej agapy, podczas której grupy przedstawiały scenki biblijne. Natomiast pod koniec agapy każdy z uczestników zjazdu otrzymał, oprócz tekstu jednej z Ewangelii, małą latarkę – oświetlającą ścieżki naszego ziemskiego życia.

Następnie udaliśmy się na chwilą adoracji Najświętszego Sakramentu, by podziękować Chrystusowi za wspólnie spędzony czas.

Zjazd zakończyliśmy uroczystym błogosławieństwem.

W ramach ogłoszeń końcowych podane zostało miejsce kolejnego Prowincjalnego Zjazdu Ministrantów, którym odbędzie się w Elblągu.

Przejdź do góry strony