Skocz do głównej treści strony
Prowincja

IX Kapituła – podsumowanie pierwszej części

Utworzono: 24-04-2016

W dniach od 18 do 22 kwietnia 2016 r. w Koszalinie odbywała się pierwsza część Kapituły prowincjalnej zwyczajnej gdańskiej Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) w Polsce.

W Kapitule wzięło udział 42 delegatów, którzy uprzednio zostali wybrani przez Braci w prowincji z tzw. listy trójdzielnej. Przyjechali z różnych klasztorów prowincji, znajdujących się w Polsce, a także z Litwy, Niemiec, Włoch, Ekwadoru, Kenii i Kanady.
W czasie pierwszych trzech dni Bracia kapitulni dokonali oceny życia i działalności prowincji w minionym czteroleciu. Uczestnicy wysłuchali sprawozdań: z kanonicznej wizytacji generalskiej, którą przeprowadził o. Jacek Ciupiński, asystent generalny CEO i o. Robert Carboni, ówczesny asystent generalny ds. formacji; ministra prowincjalnego o. Jana Maciejowskiego; ekonoma prowincji o. Andrzeja Lengenfelda oraz kustoszów z Kanady i Kenii, a także delegatów z Niemiec i Litwy.

Po przedstawieniu stanu prowincji, czwartego dnia, zakonnicy podjęli pracę w grupach roboczych; jej celem była ocena życia klasztorów i wcielenie w życie zaleceń poprzedniej kapituły (z 2012 r.) oraz wskazanie zagadnień, którymi powinna się zająć kapituła w drugiej części obrad.

30 grudnia 2015 r. wszyscy bracia po ślubach wieczystych w prowincji dokonali wyboru prowincjała przez głosowanie bezpośrednie (listowne). Na drugą czteroletnią kadencję wybrany został o. Jan Maciejowski. Po zatwierdzeniu wyboru w czasie obrad kapituły, prowincjał złożył wyznanie wiary i przysięgę na ręce generała zakonu o. Marco Tasca. Następnie delegaci wyrazili akt posłuszeństwa wobec prowincjała.

Tego samego dnia dokonano jeszcze wyboru rady prowincjalnej. Na asystentów prowincjalnych zostali wybrani: o. Tomasz Ryłko (wikariusz prowincji), o. Grzegorz Kordek (sekretarz prowincji), o. Leszek Łuczkanin (ekonom i poborca prowincji), o. Manswet Wardyn, o. Rafał Zarzycki i o. Piotr Matuszak.

Ostatniego dnia wybrano jeszcze dwóch delegatów na kapitułę generalną, o. Adama Kalinowskiego i o. Roberta Leżohupskiego.

Druga część kapituły odbędzie się w Koszalinie w dniach od 23 do 28 maja 2016 r.

br. Robert Kozielski
secretary kapituły
Zobacz także:

Przejdź do góry strony