Skocz do głównej treści strony
Prowincja

IX Zjazd MI Polski Północnej 2012

Utworzono: 25-11-2012

– Czy Rycerstwo Niepokalanej jest ruchem tylko Maryjnym? Co jest fundamentem duchowości MI? Dlaczego św. Maksymilian mógłby być patronem „Roku Wiary”? Takie pytania padały podczas tegorocznego zjazdu Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej, który odbył się w dniach 24 i 25 listopada 2012 r. w Centrum MI w Ostródzie.

 Jako, że Zjazd miał także charakter formacyjny, uczestnicy usłyszeli odpowiedzi na zadawane pytania. Zjazd odbył się już po raz dziewiąty. Gospodarzem był o. Janusz Maria Szypulski, Prowincjalny Asystent MI w Prowincji św. Maksymiliana, który jest także wiceprezesem Narodowego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Wśród zaproszonych gości był Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, Asystent Narodowy MI w Polsce o. Mirosław Bartos (gwardian Niepokalanowa) oraz Prezes Narodowy MI w Polsce o. Stanisław Piętka. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Owocowanie świętości. 30 lat od kanonizacji św. Maksymiliana 1982-2012”.

 Zjazd rozpoczął się od powitań – zebranych na początek pozdrowił gwardian ostródzkiego klasztoru o. Kazimierz Trzciński. Przywitał wspólnoty MI z franciszkańskich parafii wraz z ich duszpasterzami: wspólnotę z Poznania z o. Lucjanem, z Gdyni z o. Witoldem, z Kołobrzegu z Robertem, z Lęborka z o. Anzelmem, z Darłowa z o. Krzysztofem, z Kwidzyna z o. Radosławem, z Olsztyna z o. Bogusławem, z Darłówka z o. Grzegorzem, z Gniezna z o. Zygmuntem, z Gdańska i Elbląg, a także z parafii diecezjalnych: z Torunia z ks. prałatem Józefem Nowakowskim, z Bydgoszczy, Piły, Gdańska (Suchanino i Brzeźno), Słupska, Kołobrzegu i Smętowa.

W samo południe, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski; on także wygłosił homilię. Nawiązując do trwającego Roku Wiary o. Prowincjał powiedział, że św. Maksymilian jest dla nas przykładem człowieka wiary, który cały zaangażował się w jej umacnianie – stąd, jak podkreślił o. Jan – mógłby być nawet patronem tego roku: „Maksymilian był świętym, który w XX w. chyba najbardziej walczył o umacnianie wiary”.

Minister Prowincjalny przypomniał także, że fundamentem duchowości Rycerstwa Niepokalanej jest życie konsekracją chrztu św., a to jest właśnie droga wiary i tędy wiedzie najprostsza droga do świętości – poprzez życie łaską wiary.

„Dziś świat potrzebuje świadków. Po to wstąpiliśmy do MI, by być świadkami” – zakończył o. Prowincjał.

O. Janusz natomiast zaznaczył, że MI nie jest ruchem tylko Maryjnym. „Istotnie, trudno o ruch bardziej chrystocentryczny, niż Rycerstwo Niepokalanej”, podkreślił. „Mamy zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną”.

Po obiedzie odbyło się spotkanie Ministra Prowincjalnego z asystentami kościelnymi, a po nim konferencja o. Stanisława Piętki zatytułowana: „Maksymilian świętym – znaczenie tej kanonizacji dla Rycerstwa Niepokalanej”.

Kolejnym punktem zjazdu było oficjalne powołanie przez Ministra Prowincjalnego Rady, która jako organ doradczy będzie współpracować z o. Januszem Szypulskim. W jej skład weszło kilku prezesów okręgowych wspólnot MI oraz asystenci kościelni. O. Prowincjał wręczył nominowanym członkom Rady akty nominacji. O. Janusz podkreślał, że wybór na członka Rady czy też na prezesa nie jest medalem czy nagrodą za zasługi, ale powierzenie jeszcze większych obowiązków. O. Prowincjał, opowiadając o swoim spotkaniu ze wspólnotami MI w Ekwadorze (w Tulcan, Santo Domingo i Shiushiufindi) podkreślił, że tamtejsi Rycerze mają ogromny zapał do działania; takiej świeżości, umacniania zapału życzył także wspólnotom. Po tej uroczystej chwili nastąpiła część sprawozdawcza Zjazdu.

Wieczór wypełniła modlitwa – adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec i Apel Jasnogórski.

Drugiego dnia Zjazdu uczestnicy mogli wysłuchać koncertu „W hołdzie św. Maksymilianowi” scholi dziecięcej z Ostródy, po którym sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem o. Mirosława Bartosa. O. Mirosław w homilii podjął temat duchowego dziedzictwa św. Maksymiliana. Po liturgii konferencję pt. „Rycerstwo Niepokalanej – jedność w różnorodności” wygłosił o. Janusz Szypulski, a po niej nastąpił czas podsumowania Zjazdu i omówienia planów na najbliższy czas.

Po obiedzie i wspólnej modlitwie IX Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej zakończył się. Wzięło w nim udział niemal 100 osób. Kolejne spotkanie wspólnot MI za rok.

Przejdź do góry strony