Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kenia: kapituła kustodialna 2016 – część II

Utworzono: 12-07-2016

W dniach od 4 do 7 lipca 2016 roku kustodia prowincjalna w Kenii celebrowała drugą część 4. kapituły kustodialnej. Obradom przewodniczył kustosz fr. Kazimierz Szulc. Obecny był także sekretarz prowincji-matki z Gdańska fr. Grzegorz Kordek oraz asystent generalny AFCOF fr. Tadeusz Świątkowski.

W czasie kapituły jej uczestnicy przedyskutowali różne kwestie a następnie podjęli decyzje konieczne do życia i duszpasterstwa w kustodii na najbliższe cztery lata, określając jednocześnie priorytety. Wiele uchwał zostało podjętych jednomyślnie, co jeszcze bardziej scaliło braci. Atmosfera obrad była bardzo braterska i radosna. Pozostaje nadzieja, że podjęte decyzje będą realizowane na chwałę Boga i dla dobra Jego ludu.

Do najważniejszych decyzji należą:
1. bardziej solidne działania zmierzające do przekształcenia kustodii w prowincję. W najbliższej przyszłości kustodii a spełni warunki konieczne do takiego kroku;
2. przeznaczenia pewnej kwoty (miesięcznie) przez każdy klasztor na rzecz Funduszu Pomocowego Zakonu dla wsparcia jurysdykcji ubogich – zgodnie z postanowieniami Kapituły generalnej 2013;
3. ustanowienie nowego sekretariatu dla promocji ducha misyjnego wśród braci i wśród wiernych w ośrodkach duszpasterskich kustodii – przede wszystkim w narodowym sanktuarium w Subukia, powierzonym franciszkanom przez konferencję episkopatu Kenii;
4. otwarcie nowego, szóstego już klasztoru wraz z parafią w Kikambala, w pobliżu Mombasy. Do pracy duszpasterskiej w tym miejscu kustodia otrzymała zaproszenie od arcybiskupa miejsca.

Podczas czwartej sesji kapituły dokonano wyboru nowych gwardianów: w Ruiri (klasztor, parafia) – fr. Boniface Nzioki Muia; w Nairobi (klasztor i dom formacji teologicznej) – fr. Raymond Owinda Ogutu; w Nairobi-South C )klasztor i parafia) – fr. Joseph Munguti Kikuyu; w Limuru (klasztor i parafia) – fr. Bernard Waweru Moko; w Subukia (narodowe sanktuarium maryjne) – fr. Erick Mogwambo Ondieki; w Mombasa- Kikambala – fr. Simon Minyati Murithi (proboszcz i przełożony).
Obrady kapituły zakończyła wspólna modlitwa z zmarłych w ostatnim czteroleciu współbraci, także w prowincji gdańskiej i warszawskiej.

fr. Tadeusz Świątkowski, asystent generalny AFCOF
za: ofmconv.net

Przejdź do góry strony