Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kołobrzeg: Kanonizacja Jana Pawła II

Utworzono: 30-04-2014

Ważne miejsce w życiu parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Kołobrzegu odegrała kanonizacja Jana Pawła II, która odbyła się 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Do tego wydarzenia parafianie solidnie przygotowywali się duchowo, a materialnym śladem pozostał nowy ołtarz boczny ku czci świętego.

Związek kard. Wojtyły z franciszkańską parafią sięga 1975 r., kiedy to w Kołobrzegu odbywały się obchody 975. rocznicy powstania Kościoła na terenie naszej Ojczyzny. Po uroczystościach przy kołobrzeskiej katedrze dostojny gość nawiedził nasz kościół oraz klasztor gdzie zjadł obiad razem z zakonnikami. Po 37 latach od tego wydarzenia Papież ponownie zagościł w naszym kościele w darze relikwii, kropli krwi, przekazanej franciszkanom przez kard. Stanisława Dziwisz.

Kołobrzeska parafia intensywnie przygotowywała się do kanonizacji Jana Pawła II. Parafianie uczestniczyli w serii okolicznościowych nabożeństw, rozpoczętych w Wielkim Poście a kontynuowanych w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas modlitewnych spotkań animowanych przez proboszcza o. Mariusza Fałkowskiego wierni mieli okazję przypomnieć nauczanie Wielkiego Rodaka. 27 kwietnia w dniu kanonizacji przy gromkim biciu kościelnych dzwonów na wielu twarzach widniały znaki wzruszenia a po niejednej twarzy spłynęły łzy radości.

Relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II uzyskał nowe usytuowanie w specjalnym ołtarzu dedykowanym Świętemu, przy którym odbywają się cotygodniowe nabożeństwa.Uroczystego poświęcenia dokonał były proboszcz parafii, a obecny rektor franciszkańskiego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach o. Piotr Matuszak. I tak oto kultywowana jest pamięć o dostojnym gościu, który na stałe pozostał w naszej świątyni i w naszych sercach.

Grafika: Kołobrzeg: Kanonizacja Jana Pawła II

Przejdź do góry strony