Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Koszalin: wieczysta adoracja

Utworzono: 23-10-2012

Franciszkańska świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie od 18 października jest trzecim kościołem w Koszalinie, gdzie ma miejsce Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Podczas uroczystej Mszy świętej, którą JE Ksiądz Biskup Edward Dajczak celebrował w Roku Wiary w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie dnia 18 października br. o godz. 18.00, nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Wieczystej Adoracji. Podczas homilii Ksiądz Biskup dał osobiste świadectwo o swym doświadczeniu Adoracji Jezusa Eucharystycznego.

„Dezercja, milczenie, jest dziś częstą postawą katolika, kiedy atakują Jezusa w pracy, na ulicy, czy w mediach. Siedzimy pośród tych, którzy potrafią szydzić i zachowujemy się jakbyśmy Go nie znali, milcząc” – zauważył bp diecezjalny Edward Dajczak. „Samotność w chwili próby jest losem Kościoła i niejednego człowieka, ponieważ taki jest los Jezusa” – wyjaśniał.

Biskup przypomniał, że Rok Wiary został ogłoszony po to, by ożywić radość podążania za Jezusem. „Każdy z nas, na miarę swojego życiowego powołania, ma być głosicielem Ewangelii” – przekonywał ks. biskup i tłumaczył, że by mieć siłę i moc w głoszeniu Chrystusa, trzeba Go najpierw poznać. „Adoracja jest trudną modlitwą, bo jest znieruchomieniem przed Panem, nie ma w niej słów, ale pozwala na Jego poznanie. Modlitwa adoracyjna jest obecnością sercem wobec Boga” – wyjaśniał bp Dajczak.

Pasterz diecezji zauważył też, że w kolejnym miejscu w Koszalinie „Chrystus będzie obecny, tak jak chce, a więc niezwykle dostępny, czekający, miłością czekania prowokujący, żebyśmy do Niego przychodzili”.

Mszę świętą koncelebrowali księża z dekanatu. Wśród wielu modlących się był o. dr Jan Maciejowski Prowincjał Franciszkanów Prowincji Św. Maksymiliana M. Kolbego oraz o. Leszek Łuczkanin, Sekretarz Prowincji. Ojciec Prowincjał w Słowie przed błogosławieństwem podziękował Bogu za dar Wieczystej Adoracji dla franciszkańskiej świątyni oraz wyraził wdzięczność Księdzu Biskupowi za błogosławieństwo dla tego dzieła.

„Największym cudem Kościoła jest Eucharystia, a więc Chrystus, który mieszka z nami. Od dziś ten kościół brzmiał będzie tą szczególną obecnością, bo będziemy mogli Go adorować przez cały dzień. Dziękujemy za to Bogu, bo tam, gdzie jest adoracja, tam kościół żyje” – przekonywał Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski OFM Conv. Prowincjał dodał, że najpiękniejsza lekcja adoracji to „patrzeć na Niego, a On patrzy na nas”. Powtórzył też za papieżem Benedyktem XVI, że człowiek nigdy nie jest tak wielki, jak na kolanach przed Bogiem.

Po Eucharystii miało miejsce uwielbienie Jezusa Eucharystycznego do godz. 24.00. Modlitwę poprowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji Wspólnota św. Pawła w Koszalinie oraz wspólnoty z franciszkańskiej parafii. Przed godziną 21.00 w modlitwę uwielbienia włączył się Ksiądz Biskup wraz z Ojcem Prowincjałem, a następnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do wyremontowanej Kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie od tegoż dnia można adorować Najświętszy Sakrament.
Na to wielkie Święto Eucharystii do franciszkańskiej świątyni przybyli parafianie oraz wierni z Koszalina i okolic.

Uroczyste rozpoczęcie Wieczystej Adoracji zostało poprzedzone katechezami: “Wiem komu uwierzyłem (2 Tm 1,12) – czym jest dla nas Dar Adoracji Najświętszego Sakramentu”. Katechezy były głoszone od 15 do 17 października po mszy świętej o godz. 18.00. Katechezy wygłosił o. dr Piotr Pawlik, proboszcz parafii.

W Koszalinie są jeszcze dwa miejsca, w których odbywa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu: kaplica Chrystusa Króla w kościele pw. Ducha Świętego i katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W kaplicy Miłosierdzia Bożego w kościele franciszkańskim adoracja odbywać się będzie najdłużej, bo codziennie do godz. 20.00.

za: ekai.pl

'>

zdjęcia: Marek Rutkowski

Przejdź do góry strony