Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kwidzyn: Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej

Utworzono: 22-08-2014

Chór Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej zaśpiewał u franciszkanów w Kwidzynie w czwartkowy wieczór 14 sierpnia 2014 r.

Ta szczególna data w kalendarzu franciszkańskim – uroczystość Wniebowzięcia poprzedzona uroczystym wspomnieniem postaci św. Maksymiliana M. Kolbe – podkreślona była w tym roku we franciszkańskiej parafii obecnością grupy ewangelizacyjnej misjonarzy klaretynów.

Przybyli oni do Polski na trasę koncertową oraz festiwal muzyki gospel w Gniewie. Most, który łączy dwa brzegi Wisły ułatwił ich przyjazd do Kwidzyna.

Radiowa Trójka z panem Markiem Niedźwieckim niedawno wyemitowała koncert nagrany w studio radiowym w Warszawie. Urząd Miasta Kwidzyn i dyrektor festiwalu ks. W. Osowski chętnie skorzystali z otwartości franciszkanów na organizację tego typu wydarzeń w ich parafii.

Od kilku lat pojawił się pomysł, aby wykonawcy, którzy występowali na Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku, i którzy odbywali liczne muzyczne podróże, mogli dotrzeć także do Kwidzyna. Często są to artyści z odległych stron świata, których trudno spotkać na co dzień na polskiej krajowej scenie.

Przeszkodą był do tej pory brak połączenia drogowego przez Wisłę. Od roku 2013 mamy most, który znacznie przybliżył dwa brzegi Wisły na Dolnym Powiślu. Festiwal od trzech lat odbywa się w Gniewie, w pięknej scenerii zamku krzyżackiego.

Mamy zatem nadzieję, że w przyszłych latach takie muzyczne podróże staną się stałą tradycją, dzięki włączeniu się w muzyczne projekty kulturalne także Miasta Kwidzyna.

Claret Gospel to pierwszy na Wybrzeżu Kości Słoniowej zespół gospel, dominuje tam bowiem przede wszystkim reggae. W połowie maja tego roku przybyli na trzymiesięczną trasę koncertową, jednak – jak stanowczo podkreśla opiekun zespołu o. Roman Woźnica – przyjechali przede wszystkim, aby ewangelizować.

Nie chodzi o pokazanie tego, jak wygląda mieszkaniec Afryki, ale by podzielić się swoją wiarą przeżywaną i wyrażaną w radosny sposób. Z pewnością udało im się to uczynić w Kwidzynie.

Pełen kościół wiernych uczestniczył we Mszy św., z uroczystą procesją z darami. Po niej odbył się godzinny koncert ewangelizacyjny. Głosy i instrumenty perkusyjne zabrzmiały potężnym wdziękiem w naszej świątyni na chwałę Boga i Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.
Choć pierwszym tytułem franciszkańskiego kościoła w Kwidzynie jest Trójca Święta, to drugi mały odpust parafia obchodzi właśnie w Uroczystość Wniebowzięcia, 15 sierpnia.

o. Marek Dopieralski OFMConv

foto: Zbigniewa Rublewska

Franciszkanie w Kwidzynie

Przejdź do góry strony