Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lębork: odnowiony ołtarz boczny

Utworzono: 31-10-2009

Blisko 140 tys. zł będzie kosztowało odnowienie dwóch bocznych ołtarzy w kościele św. Jakuba w Lęborku. Oba mają po 200 lat. – Ich stan był już tragiczny – mówią franciszkanie.

Sfinansowanie prac było możliwe dzięki dotacji od wojewódzkiego konserwatora zabytków, część pieniędzy dołożyły władze miasta, nie zawiedli też wierni. Dzięki temu jeden z ołtarzy – Matki Bożej, wrócił już w piątek z renowacji, do odnowienia zabrany został teraz drugi ołtarz – św. Antoniego. Wróci on do kościoła najprawdopodobniej do końca listopada.

– Oba ołtarze były już w opłakanym stanie, groziły całkowitym rozpadem. Kiedy zabierany był ołtarz św. Antoniego, kruszyły się deski podczas jego demontażu – mówi ojciec Piotr Pawlik, proboszcz parafii św. Jakuba.

Oba ołtarze pochodzą z XVIII wieku i powstały w stylu barokowym. Autor jest nieznany, ale na pewno jest to ta sama osoba, która jest twórcą ołtarza głównego w kościele, który został już odnowiony. Dopiero po powrocie z renowacji okazało się, że ołtarz poświęcony Matce Bożej pierwotnie wyglądał zupełnie inaczej.

– Ołtarz był kilkakrotnie zamalowywany. Podczas jego konserwacji zdjęto kilka warstw farby. Pierwotny kolor ołtarza nawiązuje do kolorystyki ołtarza głównego i stylizowany jest na kamień – wyjaśnia ojciec Piotr i dodaje, że w ten sposób artysta chciał, ze względu na to że kamień był wtedy bardzo drogim materiałem, stworzyć pozory, że to właśnie on został użyty do stworzenia ołtarza.

Franciszkanie nie ukrywają, że czeka ich jeszcze mnóstwo pracy. Na renowację czekają jeszcze dwa inne ołtarze boczne, odnowienia domagają się też kościelne witraże. Już teraz księża szukają kogoś, kto sfinansowałby wymianę kościelnych żyrandoli.

– Te, które są obecnie w kościele, w ogóle tu nie pasują, chcemy powiesić takie, które nawiązywałyby do wnętrza kościoła, czyli gotyckie – wyjaśnia ojciec Piotr Pawlik. Marzeniem lęborskich franciszkanów jest też zewnętrzne oświetlenie zabytkowego kościoła świętego Jakuba.Ołtarz Matki Bożej Niepokalanej po renowacji

Powyższy artykuł, autorstwa Edyty Litwiniuk, zamieszczony został w „Głosie Pomorza”.

Przejdź do góry strony