Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lębork: Pierwszy Kongres Jakubowy

Utworzono: 08-05-2010

 

kongres_t.jpg

Pierwszy Kongres Jakubowy dla członków Bractwa Świętego Jakuba Starszego Apostoła i Jego Czcicieli odbył się na Jasnej Górze w sobotę, 1 maja. Kongres połączony był z 3. Pielgrzymką Parafii Jakubowych z całej Polski. Gościem spotkania był abp Julián Barrio Barrio, arcybiskup Santiago de Compostela w Hiszpanii, miejsca kultu św. Jakuba Apostoła. Naszą parafię reprezentowali pielgrzymi, którzy przybyli do Częstochowy wraz z o. Ferdynandem, o. Robertem i br. Janem.

Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była Msza św. w południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie k. Głogowa w woj. dolnośląskim.

„Bardzo serdecznie i gorąco pragnę przywitać uczestników już 3. pielgrzymkę na Jasną Górę wszystkich czcicieli św. Jakuba Apostoła – mówił w powitaniu o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry – To piękny gest z waszej strony, wy, którzy jesteście w szczególny sposób naznaczeni duchem pielgrzymim i dbacie o kult św. Jakuba Apostoła, o propagowanie pielgrzymowania do Santiago de Compostela. A wiemy, że to sanktuarium i pielgrzymki do Santiago de Compostela, już od ponad dziesięciu wieków stanowiły i stanowią jeden z najważniejszych punków pielgrzymstwa chrześcijańskiego. Wy pragniecie i podejmujecie na co dzień w swoich tu polskich, lokalnych kościołach, w swoich parafiach ożywiać ten kult i również udrażniać ścieżki św. Jakuba”.

W czasie Mszy św. miał miejsce Akt Oddania Członków Bractwa Matce Bożej Królowej Polski. Arcybiskup Santiago poświęcił także figurę św. Jakuba Apostoła, podobną do tej, która znajduje się w Santiago de Compostela.

Podczas pielgrzymki została ogłoszona informacja, o tym że nasza franciszkańska świątynia w Lęborku dnia 25 maja br. zostanie ustanowiona Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła, na co zgromadzeni pielgrzymi odpowiedzieli gromkimi oklaskami. Również arcybiskup Julián Barrio Barrio z Santiago de Compostela podkreślił, że jest bardzo szczęśliwy z racji ogłoszenia drugiego w Polsce Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła (do tej pory jedyne w Polsce było w Jakubowie k. Głogowa w woj. dolnośląskim.

Nasza parafia została poproszona o przygotowanie i przeprowadzenie przyszłorocznej pielgrzymki parafii Jakubowych na Jasną Górę.

W Kościele trwa kolejny, 119 Rok św. Jakuba. Zainaugurowało go 1 stycznia 2010 r. otwarcie Świętych Drzwi Przebaczenia w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii – miejscu szczególnego kultu św. Jakuba Apostoła. Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostella we wszystkich latach, w których święto Apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. Pierwszy ogłosił w 1120 roku papież Kalikst II, poprzedni obchodzono przed sześciu laty – w 2004 roku, a następny będzie dopiero za 11 lat – w roku 2021.

„Rok Jakubowy jest okazją nie tylko do ożywienia kultu św. Jakuba w Polsce, ale pomocą dla każdego pielgrzyma, który pragnie poprzez pielgrzymkę do jego grobu bardziej zbliżyć się do Boga” – wyjaśnił ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz i kustosz parafii św. Jakuba w Jakubowie k. Głogowa w woj. dolnośląskim.

Wizyta arcybiskupa Juliána Barrio Barrio z Santiago de Compostela w Polsce jest zaproszeniem skierowanym do Polaków do nawiedzania w roku jubileuszowym grobu św. Jakuba w Hiszpanii. Ks. arcybiskup odwiedzi Jakubów i Więcławice, gdzie są parafie św. Jakuba, a także Jasną Górę i Kraków.

W dziejach Kościoła Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania. Według tradycji w miejscu, w którym dziś leży to hiszpańskie miasto, pochowano ciało św. Jakuba Starszego Apostoła, brata Jana Ewangelisty. Herod Agryppa I wnuk Heroda Wielkiego, kazał ściąć go mieczem (Dz 12, 1-2) podczas pierwszego prześladowania. Ikonografia przedstawia Jakuba z pielgrzymim kijem w ręku i ze zwojem Ewangelii, typowymi dla wędrownego apostoła, oddanego głoszeniu Dobrej Nowiny i charakterystycznymi dla pielgrzymowania. W Santiago dwukrotnie przebywał Jan Paweł II, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances – drogi francuskiej. Do grobu św. Jakuba w Hiszpanii pielgrzymuje coraz więcej Polaków, co potwierdza ks. Roman Wcisło, saletyn z Centrum Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II na Monte de Gozo. Także w kraju odtworzono i utworzono setki kilometrów szlaków św. Jakuba.

 

Przejdź do góry strony