Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lębork: Święto Niepodległości 2009

Utworzono: 11-11-2009

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Polskiej Rady Ludowej zainicjowało tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Lęborku. Nastego dnia dziękowaliśmy Bogu za dar wolności, obchodząc 91. rocznicę odzyskania niepodległości.

Polska Rada Ludowa, powstała w 1919 r., miała na celu podejmowanie działań na rzecz przyłączenia ziemi lęborskiej do Polski. Jej członkowie spotykali się w mieszkaniu w istniejącej kamienicy przy ul. Targowej 48. Za działalność patriotyczną przyszło im zapłacić licznymi represjami.
W 90 lat od tych wydarzeń mieszkańcy Lęborka postanowili uczcić pamięć lokalnych patriotów umieszczając na ścianie kamienicy pamiątkową tablicę. Pomysł ten udało się zrealizować za sprawą senatora Kazimierza Kleiny, posła Witolda Namyślaka, dra Bogdana Libicha oraz Marka Stawskiego, prezesa Lęborskiego Klubu Przedsiębiorców.

Odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele młodzieży, uhonorowani za szczególne osiągnięcia kulturalne, społeczne i naukowe. Tablica została poświęcona za sprawą miejscowego proboszcza, o. Piotra Pawlika. Wydarzeniom towarzyszyły: okolicznościowe wystąpienie burmistrza Włodzimierza Klaty, występ artystyczny młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, apel pamięci oraz zapalenie zniczy.

W dniu 11 listopada władze miasta, powiatu, wojsko, poczty sztandarowe, duchowieństwo oraz mieszkańcy Lęborka zgromadzili się we franciszkańskim kościele pw. św. Jakuba Apostoła na modlitwie w intencji Ojczyzny. Uroczystej Eucharystii z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości przewodniczył o. Piotr Pawlik. Obecny był także ks. Dziekan Henryk Krenczkowski oraz ks. Tomasz Król, proboszcz parafii NSPJ w Lęborku. Licznie przybyły władze samorządowe miasta i powiatu z burmistrzem Włodzimierzem Klatą i starostą Ryszardem Wentą na czele.

Pod koniec Mszy św. o. Proboszcz dokonał poświęcenia bocznego ołtarza Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z pierwszej połowy XVIII wieku. Ołtarz ten niedawno powrócił z pracowni konserwatorskiej. W ramach konserwacji dokonano impregnacji i dezynfekcji spróchniałej konstrukcji drewnianej. Z ołtarza usunięto ślady kolejnych, łuszczących się  przemalowań, by dojść do pierwotnych kolorów. Obraz Matki Bożej oczyszczono i zabezpieczono.

Z siedmiu, niegdyś istniejących, ołtarzy bocznych zachowały się cztery. Obecnie w renowacji znajduje się ołtarz św. Antoniego. Planowane jest także odnowienie kolejnych dwóch ołtarzy bocznych. Dzięki prowadzonym pracom świątynia doprowadzana jest do pierwotnej świetności. Przy tej okazji o. Proboszcz podziękował władzom samorządowym miasta i powiatu za zainteresowanie sprawami renowacji naszej świątyni. Wyraził także wdzięczność parafianom i sympatykom naszego kościoła za ofiary, życzliwość i wsparcie duchowe.

'>

Przejdź do góry strony