Najczęściej czytane
Lednica 2009
Ponad 80 tys. pielgrzymów z Polski i Europy uczestniczyło w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży zatytułowanym „Rozpoznać czas”. W tym roku na Pola Lednickie liczniej niż zwykle przybyli franciszkanie i młodzież z prowadzonych przez nich duszpasterstw. Młodzi pielgrzymi przybyli z wielu miejscowości w Polsce, a także z Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi i krajów nadbałtyckich. Uroczystej mszy św. przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, homilię wygłosił metropolita lubelski abp Józef Życiński. Spotkanie zakończyło się w niedzielę nad ranem (7 czerwca).
Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją spotkań, młodzi dokonali aktu wyboru Chrystusa na ich Pana i Zbawiciela. Przysięgę odebrał kard. Glemp. Słowa roty wypowiadane były w kilku językach. O północy – w strugach deszczu – rozpoczęło się przejście przez symboliczną Rybę – Bramę III Tysiąclecia.
Szczególne zaproszenie do udziału w tegorocznym spotkaniu otrzymali wszyscy franciszkanie z dziesięciu polskich prowincji – franciszkanie, bracia mniejsi i kapucyni – z racji przeżywanego obecnie jubileuszu 800-lecia reguły i charyzmatu franciszkańskiego.
„Nie bójcie się postawić na Chrystusa i jak święty Franciszek odbudujcie Kościół wszędzie tam, gdzie jesteście” – zachęcał młodzież zebraną na Polach Lednickich o. Jacek Waligóra OFMCap, prowincjał krakowskich kapucynów i przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali „Lednicką Liturgię Godzin” (specjalnie przygotowane na tę okazję wydanie brewiarza dla świeckich z jutrznią, nieszporami i kompletą), drewniane krzyże San Damiano z rzemykiem oraz butelkę na wodę święconą. Przyniesiono i zademonstrowano brewiarz-relikwię, z którego modlił się sługa Boży Jan Paweł II. Nauka modlitwy brewiarzowej będzie kontynuowana w telewizyjnym programie młodzieżowym „Raj”.
Przedstawiciele rodziny franciszkańskiej wnieśli na Pola Lednickie ogromne płótno o szerokości 7 m i długości 10 m z namalowanych krzyżem franciszkańskim. Młodzież z duszpasterstw franciszkańskich wypuściła 300 gołębi symbolizujących osiemsetletnie hasło i przesłanie zakonu – „pokój i dobro”.
„Na zakończenie spotkania, tuż przed przejściem przez Rybę, o. Jacek Waligóra zachęcał młodych, aby podobnie jak św. Franciszek, odkrywali obecność Boga w codziennym życiu i nie bali się zaufać Mu do końca” – relacjonuje biorący udział w spotkaniu wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka OFMConv.
Jak dodaje o. Dybka, pozdrowienie „pokój i dobro” rozbrzmiewało wielokrotnie w trakcie spotkania, a szczególnie po inscenizacji misterium stygmatyzacji św. Franciszka, przedstawiającym nawrócenie Biedaczyny z Asyżu i obranie drogi życia według Ewangelii.
Ze szczególną uwagą pielgrzymi wysłuchali skierowanego do nich orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI, które odczytał abp Henryk Muszyński. „Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia – radosnej i trudnej – mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego. Wspieram was swoją modlitwą przez przyczynę sługi Bożego Jana Pawła II, który był waszym niezrównanym przewodnikiem i wciąż nie przestaje Was inspirować” – napisał w przesłaniu papież.
Pomysłodawca i organizator lednickich spotkań dominikanin o. Jan Góra, zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie – Apel III Tysiąclecia. Odbędzie się ono w przyszłym roku, 5 czerwca.
Poniżej prezentujemy zwięzłą relację z wyjazdu na Lednicę wspólnoty naszego Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi-Łagiewnik:
Wspólnota seminaryjna wzięła udział w tegorocznych Spotkaniach Lednickich z racji Franciszkańskiego Jubileuszu. Z Łodzi wyjechaliśmy po śniadaniu. Nasza grupa liczyła 47 osób: o. Rektor Michał Baranowski, o. Przemysław Strażyński, o. Marek Sykuła, 35 braci kleryków, o. Piotr Matuszak, o. Grzegorz Kordek, oraz siedem osób świeckich (2 panie z kuchni z bliskimi). W Gnieźnie zaplanowaliśmy krótki postój, wstąpiliśmy do katedry pomodlić się przy grobie św. Wojciecha, następnie do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i klasztoru, gdzie gościnnie przywitał nas o. Jacek Korsak, były duchowny seminarium (o. Rafała Zarzyckiego i o. Zygmunta Tomporowskiego już nie było, bo wyruszyli z postulantami i młodzieża na Lednicę).
Gdy dotarliśmy na Lednickie pola, były już one prawie zapełnione – nasz kwatermistrz, br. Łukasz Śliwiński znalazł jednak miejsce w sektorze 4, z tym tylko, że na obrzeżu, czyli daleko od głównej alei, gdzie mają miejsca przemarsze i prezentacje. Bracia Franciszkanie i siostry Franciszkanki zaraz na początku popołudniowego program zostali zaproszeni, aby przejść tą aleją. Okolicznościowe słowo wygłosił o. Jacek Waligóra, kapucyn, przewodniczący konsulty franciszkańskich prowincjałów w Polsce. A także o. Antoni Dudek z Prudnika, który razem z młodzieżą prudnicką przygotował na ten przemarsz transparenty z franciszkańskim godłem, olbrzymie płótno z wizerunkiem Krzyża Asyskiego, które zostało przez nas złożone na wzgórzu pod Ołtarzem i Bramą Rybą, oraz przywieźli stado gołębi, które wypuszczone zostały, kiedy podeszliśmy do Ołtarza. To była radosna manifestacja rodziny franciszkańskiej, była to też okazja by przywitać się z braćmi przybyłymi na Lednicę.
Przed północą zaczęła się ulewa, niemniej zdecydowaliśmy się czekać z rzeszą wytrwałych i przejść przez Bramę (ok. 1.20). Gdy dotarliśmy na umówione miejsce, trzeba było troche zaczekać, aż podjedzie autokar, a gdy zajęliśmy w nim miejsce, wystarczył moment, aby wszyscy (z wyjątkiem kierowcy) posnęli. O 5.00 rano dojechaliśmy do Łagiewnik.
Więcej zdjęć w galerii (1 strona)
Zdjęcia i filmiki: D. Andryszczyk, A. Bukowska