Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Liturgiczne ropoczęcie Postulatu

Utworzono: 08-11-2014

Dnia 4 listopada br. w Gnieźnie o godz. 15.00 miał miejsce Obrzęd Rozpoczęcia Postulatu. Liturgii przewodniczył wikariusz prowincji warszawskiej o. Piotr Szczepański, który tego dnia poprowadził na Postulacie – pierwszym etapie formacji zakonnej dzień skupienia. Miesiąc po przejeździe na Postulat nastąpił moment liturgicznego rozpoczęcia Postulatu. W ten sposób postulat rozpoczęło 17 chłopaków (11 z prowincji warszawskiej i 6 z prowincji gdańskiej). Wymownym momentem w tej liturgii był dialog przewodniczącego i braćmi postulatami:

Przewodniczący: Bracia najdrożsi, o co prosicie?

Postulanci: Prosimy ciebie Bracie i braci tej wspólnoty, abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie – naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia; wychowajcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością.

Przewodniczący: Mówię do was słowami Chrystusa: „Przyjdźcie i zobaczcie”. Chętnie was przyjmujemy w tym domu formacji na czas postulatu; abyście mogli rozeznać jasno własne powołanie i doświadczyć naszego życia braterskiego i minoryckiego w służbie Kościoła.

Podczas liturgii również każdy postulat podchodząc do ołtarza otrzymał franciszkański krzyż – znak „Tau”. Podczas homilii ojciec Piotr prosił by podchodząc i przyjmując tą „Taukę”, odnowili w sobie na nowo pragnienie pełnienia woli Bożej i przyjęli Jezusa Chrystusa, jako swojego Pana i Zbawcę.

Bezpośrednio po liturgii w ogrodzie klasztornym mieliśmy wspólne zdjęcie, a po nim czas rekreacji, połączonej z graniem na gitarze i wspólnymi śpiewami.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszego franciszkańskiego Postulatu – Grafika: Liturgiczne ropoczęcie Postulatu

Przejdź do góry strony