Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Litwa: wizyta braterska

Utworzono: 16-02-2017

Od 27 stycznia do 4 lutego 2017 r. odbyła się wizyta braterska w delegaturze na Litwie, podczas której asystent generalny Federacji Europy Środkowo-Wschodniej (FEMO) fr. Jacek CIUPIŃSKI odwiedził należące do niej 3 klasztory i spotkał się ze wszystkimi zakonnikami. Delegaturę założyła polska prowincja św. Maksymiliana Kolbego. 

Obecnie na Litwie znajdują się 3 klasztory, w których przebywa 9 zakonników. W Miednikach mieszka 2 braci, w Kłajpedzie – 3, w Wilnie – 4.
W poniedziałek 30 stycznia w Kłajpedzie odbyło się spotkanie wszystkich współbraci z delegatury, na którym byli również obecni asystent generalny FEMO, minister prowincjalny z Gdańska fr. Jan MACIEJOWSKI i ekonom prowincji fr. Leszek ŁUCZKANIN.
Bracia mogli zapoznać się z postępami w budowie nowego klasztoru w Kłajpedzie, który powinien być ukończony jeszcze przed latem tego roku.
Podczas spotkania uczestnicy dyskutowali o zmianach w statutach delegatury, ustalili na cały rok daty wspólnych spotkań braterskich i dni skupienia. Wymienili się również niektórymi opiniami na temat swojej przyszłej pracy pod kątem duszpasterstwa młodzieży i budzenia powołań.
Wszyscy zakonnicy na Litwie z rosnącą niecierpliwością, ale także z ufnością w korzystny wynik negocjacji, oczekują na odzyskanie przez zakon zabytkowego klasztoru w Wilnie, co mogłoby przyczynić się do nowego rozwoju życia i działalności duszpasterskiej, zarówno w delegaturze, jak i we wspólnocie wileńskiej.

Fr. Jacek CIUPIŃSKI, asystent generalny FEMO

Więcej zdjęć na stronie Kurii.

za: Kuria Generalna

Przejdź do góry strony