Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Muzeum Chrztu Litwy w podziemiach wileńskiego kościoła

Utworzono: 16-03-2022

W dniu 13 marca 2022 roku o godz. 13:00 w Wilnie, w podziemiach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który należy do franciszkanów konwentualnych Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Polsce, odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Muzeum Chrztu Litwy.

Uroczystej konsekracji ołtarza i poświęcenia chrzcielnicy, znajdujących się w muzeum, dokonał biskup pomocniczy diecezji wileńskiej Darius Trijonis. Muzeum poświęcił o. Wojciech Kulig, Minister prowincjalny Prowincji św. Maksymiliana.

W uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście i bracia z Litwy i Polski, konstruktorzy i artyści, wierni związani z braćmi posługującymi w tym szczególnym dla Prowincji miejscu oraz przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej, na czele z jej prezesem Panem Marcinem Zarzeckim, która sfinansowała w większości koszty powstającego prawie dwa lata projektu.

Warto podkreślić, że biskupem, który położył podwaliny pod kształtującą się pod koniec XIV w. pierwszą na Litwie diecezję wileńską był franciszkanin z Polski o. Andrzej Wasiłło herbu Jastrzębiec, spowiednik Elżbiety Łokietkówny. Tak więc początki tworzących się na Litwie struktur Kościoła katolickiego powierzone zostały polskim franciszkanom, którzy poprzez utworzone Muzeum Chrztu Litwy przypominają o miejscu Litwy w chrześcijańskim świecie.

Muzeum posiada bogate eksponaty historyczne, w tym XIV wieczny miecz krzyżacki, monety, naczynia gliniane, eksponaty liturgiczne, makiety drukowane w technologii 3D, interaktywne przeglądarki oraz systemy audio ciekawie opowiadające historię i naśladujące dźwięki.

Bracia franciszkanie z wileńskiego klasztoru wraz z Polską Fundacją Narodową serdecznie zapraszają do zwiedzania muzeum.

Franciszkański powrót do źródeł. Muzeum Chrztu Litwy w podziemiach kościoła na Piaskach

fot. z Mszy Św.: Andrzej Hrechorowicz

Przejdź do góry strony