Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Nie lękajcie się

Utworzono: 26-08-2023

Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie czas, kiedy odbywa się pielgrzymka piesza z Elbląga na Jasną Górę. Trwa 15 dni (od 28 lipca do 11 sierpnia) i liczy około 500 km. Jedną z grup pielgrzymkowych jest oczywiście grupa "FRANCISZEK"!

Przewodnikiem naszej grupy już po raz trzeci był o. Damian Basarab, który jest także ojcem duchownym całej pielgrzymki. Zastępcą przewodnika był o. Mateusz Świętosławski. Gościnnie pojawił się również o. Robert Wołyniec, który szedł z nami od początku do końca. Nasza grupa w momencie wyjścia z Elbląga liczyła około 50 osób, natomiast na wejściu na Jasną Górę niemal 100 osób.

W tym roku nasza wędrówka odbywała się z grupą Salvator-Redemptor, ze względu na zbyt małą ilość porządkowych. To połączenie było niezwykle trafione: utworzyliśmy niejako grupę „zakonną”, bo poza pięcioma duchownymi (redemptorysta, salwatorianin i trzech franciszkanów) byli z nami klerycy (dwóch redemptorystów i salwatorianin), a także cztery siostry zakonne (dominikanka i trzy franciszkanki Rodziny Maryi). Tak spora różnorodność życia zakonnego sprawiła, że atmosfera nam towarzysząca była niezwykle radosna, swobodna, ale też i nasycona doświadczeniem duchowym wynikającym z różnych duchowości, którymi żyjemy na co dzień.

Pielgrzymowanie z Elbląga na Jasną Górę trwa dość długo, bo aż piętnaście dni, dlatego niewielka liczba osób wędruje od początku do końca. Większość dojeżdża w pewnym momencie, by dołączyć do grupy.

Pielgrzymka to niemałe wyzwanie i wymaga sporego wysiłku, dlatego część pielgrzymów to osoby młode, sprawne fizycznie i posiadające duchowy zapał, niezależnie od wieku, co powoduje, że są w stanie pokonać duże odległości w ciągu jednego dnia (ponad 40 km). Nasz grupa to przede wszystkim osoby, które rok w rok wędrują do Matki Bożej, nie wyobrażając sobie przeżycia wakacji bez tego wydarzenia. Dają tym samym piękne świadectwo żywej wiary i otwartości na sprawy duchowe. 

Pielgrzymka piesza to jedyna w swoim rodzaju okazja do odnowienia relacji z Panem Bogiem, która – dobrze wykorzystana – może stać się początkiem nowej jakości w życiu duchowym.

W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło „Nie lękajcie się” inspirowane ewangelicznym wezwaniem Pana Jezusa, a także słowami Jana Pawła II z homilii inaugurującej jego pontyfikat. 

Pielgrzymi w tym roku nieśli na swoich plecach nie tylko swoje intencje i naszych dobrodziejów, ale wszystkich, którzy na pielgrzymkę iść już nie mogą, omadlając także sprawy całej Prowincji i Zakonu. Wdzięczność kierują do wszystkich, którzy przyczynili się poprzez ofiary, modlitwę i dobre gesty do zrealizowania pielgrzymki.

Pokój i dobro!

 

 

 

Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się
Nie lękajcie się

Przejdź do góry strony