Skocz do głównej treści strony
Prowincja

„Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.”

Utworzono: 07-12-2015

Nie w Betlejem… a zatem gdzie? Takie pytanie można sobie zadać czytając zapowiedź rekolekcji adwentowych Ojców Franciszkanów w Gdańsku. Przewrotne? Prowokacyjne… zmusza do zastanowienia i refleksji, a w rekolekcjach właśnie o to chodzi. Taki jest ich sens, by zajrzeć w głąb siebie i zobaczyć co jest oraz co dzieje się w moim sercu? Akurat przed Bożym Narodzeniem warto odpowiedzieć sobie na pytanie : jak u mnie z przygotowaniami do przyjścia Jezusa?

Przecież to właśnie we mnie, w moim sercu i moim życiu,  być może po raz pierwszy od mojego Chrztu Św.,  a może po raz kolejny po latach w których Boże Narodzenie było tylko okresem obfitującym w symbole ( choinka, prezenty, 12 potraw na stole wigilijnym itp.)  powinien narodzić się Mesjasz.

Ikona Narodzenia Pańskiego przedstawia sceny z wielkiego wydarzenia jakim było Narodzenie Jezusa w Betlejem, ale dla laika w dziedzinie malarstwa sprawia wrażenie dzieła chaotycznego i dalekiego od  potocznie pojmowanego kanonu piękna. Jednak podstawowa  wiedzy na temat ikon  wzywa do ich  „czytania”, z posługą  mocy i głębi  Słowa Bożego.

Te rekolekcje adwentowe mają na celu, by  medytacje  nad Ikoną Narodzenia Pańskiego otworzyły serce człowieka, aby stało się pragnącym  usłyszeć Słowo Boże , a jego usłyszenie i zrozumienie , by uspokoiło burzę ciemnych wątpliwości słabego i błądzącego człowieka, które  pojawiają się w każdym z nas, gdy staje przed Tajemnicą Poczęcia i Narodzenia Jezusa Chrystusa.

„Przemowa” Ikony Narodzenia Pańskiego  daje dotchnięcie ( nie, nie pomyłka to mam nadzieję słowotwórcza forma wyrażenia „skutecznego tchnienia”) miejsc pogańskich naszych serc, często pogrążonych w lękach i ciemnościach. Narodzenie Pańskie, które obrazuje Ikona, ma wlać w serca moc Ducha Świętego, by trysnęło  życie pełne miłości do Boga, drugiego człowieka, a także lub przede wszystkim  do siebie samego.

Już za rok następne rekolekcje  w dniach 9 – 11 grudnia 2016 roku wGrafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.” Grafika: „Nie w Betlejem – medytacje adwentowe nad Ikoną Narodzenia Pańskiego.”

Przejdź do góry strony