Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Niedziela charytatywna w Duisburgu

Utworzono: 15-03-2009

3 niedziela Wielkiego Postu stała w Duisburgu pod hasłem „niedzieli charytatywnej”. Akcja nie za bardzo planowana, co jak na niemieckie realia duszpasterskie jest rzadkością. Spontaniczność opłaciła się jednak – a odpowiedź naszych parafian (i nie tylko ich) była bardzo pozytywna. We wszystkich trzech „franciszkańskich” kościołach Duisburga wierni zostali zaproszeni przez duszpasterzy i grupy Caritas do przyniesienia do kościoła na Mszę artykułów żywnościowych – w celu wsparcia potrzebujących.


Szczególnego wymiaru nabrał fakt, iż było to nasze wspólne dzieło – wszystkich trzech kościołów (i dzielnic miasta) a więc po raz pierwszy akcja połączyła wszystke miejsca w Duisburgu, gdzie pracują franciszkanie.

Nie brakło przy tym ciekawostek – w naszej tradycyjnej obecności w Duisburg-Beeck (St. Laurentius) dzisiejsza niedziela połączona jest, pod wodzą ojca Andrzeja, z comiesięczną ekumeniczną stołówką dla biednych (wspólne dzieło parafii katolickiej i ewangelickiej). W dzielnicy Laar (St. Ewaldi), o czym już pisałem, w akcji wzięli, za podszeptem ojca Norberta, przedstawiciele wspólnoty islamskiej, przynosząc do naszego kościoła 2 kosze jedzenia. W dzielnicy Ruhrort (St. Maximilian) wielkiego dzieła dokonały dzieci komunijne, oszczędzając z własnych kieszonkowych na kosz makaronów dla ubogich.

Wraz z Caritas Duisburg planujemy już teraz kolejne akcje – zbiórkę odzieży dla domów dziecka oraz artykułów chemicznych i szkolnych dla biednych rodzin. W myśl zasady „festina lente – śpiesz się powoli” rozwijamy charytatywną stronę naszego duszpasterstwa powoli, ale konsekwentnie.

Przejdź do góry strony