Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Niepokalanów: 30 lat od kanonizacji o. Maksymiliana

Utworzono: 14-10-2012

Trzydzieści lat po uroczystej kanonizacji o. Maskymiliana Kolbe polscy franciszkanie z trzech prowincji zebrali się w Niepokalanowie, by dziękować Bogu za dar świętego współbrata. I choć sama kanonizacja odbyła się 10 października 1982 r., to niepokalanowskie uroczystości – z racji duszpasterskich – zaplanowano na niedzielę 14 października 2012 r. Dzięki temu do klasztoru założonego przez o. Maksymiliana mogło przybyć wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Było ich tylu, że potężna bazylika zapełniła się wiernymi. Uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 11.30. Przewodniczył jej przybyły z Rzymu Wikariusz Generalny Zakonu o. Jerzy Norel; wraz z nim obecny był Asystent Generalny o. Jacek Ciupiński. Eucharystię koncelebrowali także Prowincjałowie – o. Wiesław Pyzio z Warszawy i o. Jarosław Zachariasz z Krakowa, a także Wikariusz Prowincji o. Wojciech Kulig z Gdańska.

Homilię wygłosił Minister Prowincjalny o. Wiesław Pyzio, który przypomniał zebranym w Niepokalanowie oraz tym, którzy za pośrednictwem Radia Niepokalanów słuchali radiowej transmisji, że świętość nie jest przeznaczona tylko dla wybranych. Zaznaczył także, że przebywanie blisko osób oddanych w pełni Bogu nas samych przybliża do Stwórcy.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele różnych wspólnot z Prowincji św. Maksymiliana; wspomnieć warto, że do Niepokalanowa przyjechało całe seminarium z Łodzi-Łagiewnik.

Przejdź do góry strony