Skocz do głównej treści strony
Prowincja

O. Joseph Kibonge – misjonarz w Polsce

Utworzono: 31-01-2020

Z dniem 21 stycznia 2020 roku o. Joseph Nyaga Kibonge, należący do Prowincji św. Franciszka w Kenii, rozpoczął posługę we Franciszkańskim Sekretariacie Misyjnym, a tym samym we franciszkańskim klasztorze i parafii św. Antoniego w Gdyni.

O. Joseph urodził się w 1983 r. Kirinyaga w Kenii. W 2008 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie trzy lata później – na zakończenie nowicjatu, złożył pierwszą profesję zakonną. Po trzech latach studiów filozoficznych został skierowany do Polski na naukę języka i studia teologiczne. W 2017 roku złożył śluby wieczyste, następnie przyjął święcenia diakonatu. W 2019 powrócił do Kenii, i 29 czerwca z rąk biskupa Mauricego Muhatia Makumba otrzymał święcenia prezbiteratu. Następnie, do czasu powrotu do Polski, przez kilka miesięcy pracował w parafii Niepokalanego Poczęcia w Ruiri – pierwszej franciszkańskiej misji w Kenii.

Oprócz codziennej posługi duszpasterskiej w kościele w Gdyni (Msze święte, spowiedź – w języku polskim, angielskim, suahili), o. Joseph współpracować będzie z sekretarzem prowincjalnym ds. misji w celu promocji dzieł misyjnych, animacji w szkołach, parafiach, kołach misyjnych, itd. w celu podwyższenia świadomości i odpowiedzialności całego Kościoła z dzieło misyjne, i projekty rozwojowe z tym związane.

Obecność o. Josepha w gdyńskim klasztorze (w przyszłości także kolejnych zakonników z Kenii), jest widocznym znakiem jedności i dalszej realnej współpracy pomiędzy prowincją matką (Gdańsk) a prowincją córką (Kenia), pomimo osiągnięcia przez misję w Kenii dojrzałości i samodzielności.

Jest to też wydarzenie historyczne, bowiem po 35 latach pracy misyjnej polskich franciszkanów w Kenii, pierwszy franciszkański Kenijczyk staje się misjonarzem w Polsce.

Obecnie, dzięki projektowi formacji zakonnej wybranych braci w Polsce, siedmiu naszych zakonników z Kenii posługuje się językiem polskim i są gotowi do pracy w naszym kraju.

Przejdź do góry strony