Najczęściej czytane
Oficjalne zakończenie prac konserwatorskich w Wilnie
W dniu 10 stycznia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wilnie odbyło się oficjalne zakończenie prac konserwatorskich przy polichromiach sklepień nawy głównej autorstwa o. Franciszka Niemirowskiego. Uroczystość była podsumowaniem 10-letniego projektu.
W uroczystości wzięli udział: Ambasador RP w Republice Litewskiej – Konstanty Radziwiłł, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury Republiki Litewskiej – Vidmantas Bezaras, Minister prowincjalny Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego – o. Wojciech Kulig OFMConv oraz Dyrektor Instytutu Polonika – Dorota Janiszewska-Jakubiak.
– To dla nas wyjątkowe wydarzenie, na które czekaliśmy od bardzo dawna – mówi o. Marek Dettlaff. – Jest to wielki sukces Instytutu Polonika oraz Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Wilnie. Uratowano od zniszczenia ostatnie zachowane dzieło o. Franciszka Niemirowskiego z zakonu marianów i nieznanego z nazwiska zakonnika z zakonu bazylianów.
W roku 1780 Niemirowski na zlecenie ówczesnego prowincjała wileńskiego zakonu franciszkanów wykonał malowidła ścienne na szczycie fasady oraz polichromię na sklepieniu z 22 obrazami z życia św. Antoniego z Padwy. Ozdobił też ściany kościoła. Freski na sklepieniu w kościele franciszkańskim w Wilnie to jedyne zachowane, udokumentowane dzieło Franciszka Niemirowskiego.
- Bardzo się cieszę, że ten niezwykle wymagający i trudny projekt renowacji (…) został zakończony, a wspólne działania litewsko-polskie przyniosły zamierzony efekt – powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika.
Powierzchnia całkowita sklepienia w kościele to ponad 600 metrów kwadratowych. Prace renowacyjne były skomplikowane. Wymagały m.in. ustawienia w nawie i prezbiterium wysokiego, siedmiopoziomowego rusztowania. Prace wykonał zespół litewskich konserwatorów pod kierunkiem ekspertów polsko-litewskich.
Prace finansowane były z programu ministra kultury „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”, administrowanego od 2020 r. przez Instytut Polonika w kwocie 1 435 000 zł. Wcześniej w tym kościele prowadzone były także inne projekty konserwatorskie finansowane z tego samego programu.
Podczas wydarzenia wykłady wygłosili o. dr Tomasz Jank OFMConv (Święty Antoni Padewski w polskim malarstwie ściennym XVIII wieku na przykładzie wybranych realizacji) oraz o. Andrzej Buko OFMConv (Franciszek Niemirowski i Antoni z Padwy – boskie kazanie wyrażone słowami i kazaniami). Efekty swojej pracy zaprezentowali także konserwatorzy – Rasa Kutkaitė i Stasys Latonas.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie to prawdopodobnie najstarsza świątynia w Wilnie, która od zawsze była związana z franciszkanami. Pochodzi z XIV wieku, ale przez setki lat w wyniku zniszczeń i pożarów zupełnie zmieniła swój wygląd. Obecna architektura kościoła ukształtowana została w wieku XVIII.
Zobacz także:
Info Wilno
- https://wilno.tvp.pl/75261779/odsloniecie-freskow-u-franciszkanow
Studio Wilno - gośćmi programu byli Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu Polonika oraz o. Marek Dettlaff
- https://wilno.tvp.pl/75263435/studio-wilno-10012023-dorota-janiszewskajakubiak-i-o-marek-dettlaff