Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Olsztyn: Jubileusz św. Ludwika

Utworzono: 26-08-2014

Franciszkanie Świeccy przy Parafii św. Maksymiliana w Olsztynie obchodzą w tym Roku Wielki Jubileusz swojego patrona – św. Ludwika IX.

Urodził się on w 1214 roku a w wieku 12 lat został ukoronowany na króla Francji. Gdy doszedł do pełnoletniości przejął rządy, które przyniosły mu wielką sławę. Zakazał pojedynków i prywatnych wojen. Wydał rozporządzenia przeciw lichwie i prostytucji. Ufundował wiele instytucji charytatywnych, odznaczał się wielkim miłosierdziem szczególnie w stosunku do chorych i żebrzących na ulicach. Żył bardzo skromnie, w surowej ascezie w duchu franciszkańskim. Należał do III Zakonu św. Franciszka. Zawsze pamiętał o słowach swojej ukochanej matki Blanki Kastylijskiej : Wolała bym widzieć cię umarłego aniżeli żyjącego w grzechu. Został ogłoszony świętym przez papieża Bonifacego VIII w roku 1297.

W liturgiczne wspomnienie św. Ludwika – 25 sierpnia 2014 r. – tercjarze franciszkańscy uczestniczyli w obchodach ku jego czci. Tego dnia członkowie III Zakonu mogli uzyskać odpust zupełny. Odśpiewali godzinki ku czci św. Franciszka, a potem uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył o. Daniel Pliszka OFMConv – Asystent Wspólnoty FZŚ i wygłosił okoliczne kazanie i  następnie poprowadził nabożeństwo ku czci św. Ludwika modląc się w intencji wspólnoty klasztornej i Franciszkanów Świeckich.  

Przejdź do góry strony