Najczęściej czytane
Olsztyn: Świętowanie z bł. Anielą
W liturgiczne wspomnienie bł. Anieli Salawy 9 września 2014 r. Franciszkanie Świeccy przy Parafii św. Maksymiliana w Olsztynie przygotowali uroczystości ku czci swojej patronki.
O godz. 17.15 odśpiewali godzinki ku czci bł. Anieli, a następnie o godz. 18.00 uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem o. Daniela Pliszki Proboszcza i Gwardiana klasztoru. Zostały poświęcone płatki róż ku czci patronki FZŚ. Tradycja mówi, że osoby chore dotykając nimi w zbolałe miejsca doznawały ukojenia, a nawet doznawały uzdrowienia. Po zakończeniu Eucharystii odbyło się krótkie nabożeństwo oraz uczczenie relikwii. Wierni do domów zabierali poświecone płatki róż oraz modlitewniki do bł. Anieli Salawy.
Św. Jan Paweł II jeszcze jak był kardynałem w 1973 roku tak mówił o bł. Anieli Salawie: Dla wszystkich była przykładem silnej wiary i całkowitego zgadzania się z wolą Bożą, szczególnie w wypełnianiu obowiązków swego stanu, w posłuszeństwie Kościołowi i jego pasterzom, w połączeniu ciężkiej pracy z podziwu godną pobożnością. Nic dziwnego, że Bóg, którywywyższa pokornych, swoją służebnicę, która żyła w ukryciu, obdarzył opinią świętości zarówno wśród ludu prostego, jak i w świecie ludzi znanych. Jej grób nawiedzają liczni wierni różnego stanu, co prawie każdego dnia obserwuję.
Współczesny świat nie chce słyszeć o pokorze. Cnota ta jest świadomie przez wielu ludzi eliminowana z codziennego życia. A przecież Chrystus na kartach Ewangelii przypomina nam i napomina : „uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem” (Mt 11,29). Służba wymagała od bł. Anieli wielkiej pokory i dyscypliny. Przyjmowała ją dobrowolnie i z całą świadomością, jako stan najbardziej poniżony, w którym najpełniej odpowie łasce Bożej. Pisze w swoim Dzienniku 30 maja 1921 roku – I dlatego obrałam dobrowolnie stan służącej i być służącą, wzgardziwszy wszelkim szczęściem, które mi się nastręczało i ufna, że w tym stanie tak upokarzającym odpowiem żądaniu Bożemu. Aniela w Chrystusie znajdowała przykład prawdziwej służby oraz siłę do niej. Chciała być zapomniana i ukryta. Widziała w tym jeszcze drogę wyznaczoną jej przez Boga, a ona chciała tylko spełniać Jego wolę.
Błogosławiona Aniela Salawa jest patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, chorych na stwardnienie rozsiane, służących, gospodyń domowych, bezrobotnych, ciężko pracujących.