Najczęściej czytane
Oratorium Trzy Marie
Niezwykłe wydarzenie, oratorium "Trzy Marie" w wykonaniu Les Femmes Opera, wprowadziło widzów w Gdyni w czas Wielkiego Tygodnia.
W sobotę 23 marca Sanktuarium Matki Bożej Królowej Matki Nadziei wypełniło się po brzegi. Na spektakl przyjechały osoby z Trójmiasta, ale i spoza regionu.
“Trzy Marie” opowiadają historię kobiet towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej. Inspiracją do powstania spektaklu były rzeźby niderlandzkich mistrzów średniowiecza pochodzące z pruszczańskiego ołtarza „Ukrzyżowanie”, a znajdującego się obecnie w ekspozycji Muzeum Narodowym w Warszawie.
- Naszym celem było przybliżenie męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa osobom, które są także poza Kościołem - mówi Emilia Osowska.
„Trzy Marie” to muzyczne dzieło Anny Rocławskiej-Musiałczyk do teks
„Ożywienie” Marii stało się możliwe dzięki kostiumom Małgorzaty Wasik będących niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza oraz scenografii Cypriana Wieczorkowskiego nawiązującej do gotyckich witraży.
Trzy Marie „schodzą z ołtarza” by po pięciuset latach zabrać głos i stać się „wizytówką” sztuki wyższej, a przez swój europejski rodowód przekroczyć granicę państw. Widowisko, choć głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, posiada na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z Ołtarza wołają o wiarę, nadzieję i miłość. “Trzy Marie” to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.
Wykonawcy:
Les Femmes Opera (https://lesfemmes.pl/)
Joanna Sobowiec – Jamioł – sopran
Natalia Krajewska – Kitowska – sopran
Emilia Osowska – mezzosopran
Piotr Jamioł – kierownik muzyczny
Skład zespołu instrumentalnego:
Hanna Chylińska – I skrzypce, Bogumiła Dąbrowska – II skrzypce, Karol Sienkiewicz – altówka, Maria Szagżdowicz – wiolonczela, Mateusz Kot – kontrabas, Kuba Musik – klarnet, Urszula Hazuka – harfa, Paweł Nowicki – wibrafon, perkusja. Piotr Jamioł – dyrygent
fot. Maja Studzińska