Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Ostróda: dziękczynienie za beatyfikację męczenników franciszkańskich

Utworzono: 14-04-2016

Cztery miesiące po uroczystej beatyfikacji franciszkańskich męczenników z Peru – 9 IV 2016 r. – w Centrum Formacji Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej w Ostródzie odbyło się dziękczynienie za dar błogosławionych o. Michała i o. Zbigniewa.

Uroczystości połączone zostały ze spotkaniem MI Polski Północnej.

Głównym punktem dziękczynienia była Msza św. sprawowana we franciszkańskim kościele św. Franciszka. Przewodniczył jej Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, a towarzyszyli mu o. Piotr Stanisławczyk, definitor z Prowincji krakowskiej oraz o. Stanisław Piętka, Prezes narodowy MI, a także bracia z klasztorów Prowincji św. Maksymiliana.

Przed Mszą św. zebranych w kościele wiernych przywitał o. Janusz Szypulski, Asystent Rycerstwa Niepokalanej. O godz. 11:30 rozpoczęła się Eucharystia. Na początek głos zabrał o. Piotr Stanisławczyk; on także wygłosił homilię.

Prowincjalne dziękczynienie za beatyfikację franciszkańskich męczenników z Peru było tym wznioślejsze, iż połączone zostało z wprowadzeniem ich relikwii. Po liturgii zostały one przeniesione do kaplicy Centrum Formacji MI i tam złożone na specjalnie przygotowanym miejscu. Choć kaplica nie jest duża i początkowo zmieścili się w niej tylko celebrujący Mszę św. kapłani, to później wszyscy wierni mieli możliwość osobiście pomodlić się w ciszy przy relikwiach.

Po wyjściu z kościoła można było także spotkać br. Jana Hruszowca, który w Prowincji krakowskiej zajmuje się propagowaniem kultu franciszkańskich męczenników. Na stoisku przygotowanym przez br. Jana można było otrzymać relikwie, różańce z relikwiami, a także książki, płyty i materiały informacyjne dotyczące o. Zbigniewa i o. Michała.

W dziękczynieniu uczestniczyli wierni z kilku franciszkańskich parafii Prowincji gdańskiej.

Przejdź do góry strony