Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Ostróda: Jubileusz br. Wincentego

Utworzono: 04-02-2012

Jubileusz pięćdziesięciu lat pożycia małżeńskiego określa się mianem złotych godów. I choć w życiu zakonnym to nazewnictwo nie obowiązuje, to jednak i osoby poświęcone Bogu w życiu zakonnym przebywają we wspólnocie równie długą drogę. Pięćdziesiąt lat właśnie minęło od pierwszych ślubów zakonnych brata Wincentego Masela (2 lutego 2012 r.). Z racji tego pięknego jubileuszu odbyła się Msza św. w intencji br. Wincentego w Ostródzie, w klasztorze w którym przebywa już od kilkunastu lat. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Wikariusz Prowincji o. Mariusz Fałkowski. Br. Wincenty swe pierwsze śluby w Zakonie Franciszkańskim złożył 2 lutego 1962 r. w Niepokalanowie. Dzień ten wówczas nie był jeszcze w Kościele dniem Życia Konsekrowanego (został ustanowiony przez bł. Jana Pawła II), jednak jubileusz ślubów br. Wincenty przeżywał w ten właśnie dzień. Nawiązał do tego o. Mariusz porównując Jubilata do starca Symeona, wiernie trwającego przy Bogu i oczekującego obietnicy danej przez Ducha Świętego. Br. Wincenty, liczący niemal osiemdziesiąt wiosen, nadal cieszy się jednak siłami i wciąż posługuje jako zakrystianin. Ta jego posługa, ale przede wszystkim otwartość, uśmiech, pogoda ducha i franciszkańskie nastawienie do świata, zjednały mu wielu przyjaciół w ostródzkiej parafii. Byli oni obecni na Eucharystii, a po niej składali Bratu życzenia. Nie zapomniano o pozostałych zakonnikach, którzy także otrzymali życzenia i kwiaty z racji Dnia Życia Konsekrowanego.

Na koniec Mszy św. Gwardian i Proboszcz o. Zenon Garus odczytał wiersz, który br. Wincenty przygotował specjalnie na tę okazję. Zresztą Brat znany jest od lat z tego, że swe myśli, spostrzeżenia, obserwacje rymuje i przelewa na papier.

Po modlitwie w kościele franciszkanie z br. Wincentym na czele, rodzina i parafianie przenieśli się do sali katechetycznej na wspólną agapę, podczas której odczytany został wiersz – jako upominek dla br. Wincentego – opisujący jego osobę i pełnioną posługę.

Podsumowaniem uroczystości mogą być słowa br. Wincentego, zawarte w wierszu „Pięćdziesiąt lat po ślubach”:

Jestem szczęśliwy i bardzo się cieszę z życia zakonnego.

Wstęp (o. Zenon Garus – Gwardian i Proboszcz)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Przejdź do góry strony