Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Otwarcie Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Wilnie

Utworzono: 24-09-2022

W Wilnie, 21 września 2022 r., odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego. 

Celem działalności Instytutu na Litwie będzie zachowanie i utrwalenie dorobku społeczności polskiej w wiekach minionych i współcześnie. W powołanie i sfinansowanie placówki zaangażowała się Polska Fundacja Narodowa.

Szczegółowo Instytut zajmować się będzie gromadzeniem, opracowywaniem i wydawaniem materiałów dotyczących Polaków na Litwie, inwentaryzacją polskich cmentarzy, a także organizowaniem konferencji międzynarodowych.

Do potrzeb Instytutu zostało przystosowane poddasze kościoła i klasztoru franciszkanów. Mają tu powstać biblioteka, archiwum i sala konferencyjno-wystawowa. Tę ostatnią podczas inauguracji działalności Instytutu poświęcił Wikariusz Prowincji o. Andrzej Lengenfeld. Otrzymała ona imię świętej pamięci profesora Waldemara Parucha, który był mocno związany z wileńskimi franciszkanami. Odbył się też wykład na temat dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu.

Reportaż: https://wilno.tvp.pl

Otwarciu Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie towarzyszyła dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna poświęcona muzycznemu dziedzictwu XVII-XIX w. oraz koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Banchetto Musicale”. Wystąpiły zespoły z Polski i Litwy, które wykonały utwory XVIII-wiecznych kompozytorów: Wojciecha Dankowskiego i Jana Piotra Habermanna.

Na zakończenie konferencji zabrzmiała muzyka organowa w wykonaniu Andrzeja Szadejki.

Reportaż: https://wilno.tvp.pl/

Wywiad z Cezarym Jurkiewiczem, członkiem Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej – https://wilno.tvp.pl/

Przejdź do góry strony