Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Perła odkryta w roli – DMK

Utworzono: 01-09-2015

W Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana w Gdańsku (DMK) zakończyły się  rekolekcje „Perła ukryta w roli. Odkryj swoją wartość”.

O. dr Robert Zbierański OFMConv. wprowadził uczestników w temat rekolekcji. Podczas katechezy zwrócił uwagę, że wartość jest zawsze wartością dla kogoś, przedmiotem pragnienia lub uznania. Wartość jest dobrem rozpoznawanym i upragnionym. Bóg jest pierwszym odkrywcą wartości, On ją pierwszy dostrzega, uznaje i pragnie. o. Robert zwrócił uwagę, aby odróżnić wartość obiektywna od wartości subiektywnej a poczuciem wartości , które rodzi się z wtajemniczenia w doświadczenie wartości innych ludzi – i także z własnej wartości. Wtajemniczenie do przezywania wartości ma miejsce w miłości rodzicielskiej, oblubieńcem i braterskiej. Człowiek jest wartością obiektywna – stwierdził o. Robert dodając, że człowiek jest dobrem, uznanym przez Boga za wartość, czyli chcianym, upragnionym, kochanym.
Po katechezie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.
W sobotę po porannej Mszy Świętej z jutrznią, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Mateusz Stachowski OFMConv odbyły się warsztaty o zmaganiu z poczuciem wartości i samooceną, czyli: moja wartość, poczucie wartości a wartość obiektywna, samoocena i poczucie wartości, poczucie własnej wartości a działanie, poczucie wartości a więzi. Warsztaty prowadziła p. Irena Neumueler, doradcę chrześcijańskiego – trenera rozwoju osobistego. Pani Irena jest prezesem fundacji Status Feminae. Od trzech lat wspólnie powodzimy rekolekcje w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana w Gdańsku.

Wieczorem rekolektanci mogli skorzystać z modlitwy wstawienniczej podczas animowanej muzycznie Adoracji Najświętszego Sakramentu, a od godziny 22.30 rozpoczęła się całonocna indywidualna adoracja. Rano wychlaliśmy Pana Jezusa psalmami, hymnami i pieśniami pełnymi ducha we wspólnej modlitwie brewiarzowej podczas której, o. Piotr Pliszka powiedział katechezę kerygmatyczną. Po śniadaniu uczestnicy mogli się podzielić owocami rekolekcji, dając świadectwo  działania Pana Boga w swoim życiu. Na zakończenie rekolekcji została odprawiona Eucharystia.

Podczas rekolekcji bracie franciszkanie: o. Mateusz Stachowski, o. dr Robert Zbierański i o. Piotr Pliszka służą posługą sakramentalną, modlitwą wstawienniczą czy osobistą rozmową oraz głoszą katechezy. Posługę animatora muzycznego pełni br. Mateusz Świętosławski – kleryk po IV roku studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi – Łagiewnikach.

Przejdź do góry strony