Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Pogrzeb o. Beniamina Banaszuka

Utworzono: 31-07-2011

W przedostatni dzień deszczowego lipca 2011 r. w Gdyni odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Beniamina Banaszuka, który odszedł do Pana 26 lipca. I choć faktycznie tegoroczne lato obfituje w deszcze i brzydką pogodę, to jednak w dzień pogrzebu niebo nad Gdynią było pogodne.

O. Beniamin, który 26 lat swego kapłańskiego życia spędził właśnie w Gdyni, tutaj też został pochowany. Przez te długie lata posługiwał w parafii jako duszpasterz, katecheta, a w ostatnich latach jako opiekun kancelarii i spowiednik. I choć dwa ostatnie lata swego życia spędził w Gnieźnie i Sopocie, to jednak pamięć o tym gorliwym zakonniku jest nadal żywa w sercach parafian ze Wzgórza św. Maksymiliana (gdzie znajduje się franciszkańskie kościół i klasztor w Gdyni).

Ostatnie tygodnie życia o. Beniamin spędził w Hospicjum św. Józefa w Sopocie, gdzie znalazł fachową opiekę medyczną i gdzie także często odwiedzali go współbracia. Nie zapomniano także o nim po śmierci – na uroczystości pogrzebowe do Gdyni przyjechali franciszkanie z niemal wszystkich klasztorów w Polsce, a także z Niemiec oraz z Niepokalanowa. Wśród przybyłych byli także koledzy kursowi zmarłego oraz ks. proboszcz rodzinnej parafii o. Beniamina. Liturgii przewodniczył J. Eks. ks. abp senior Tadeusz Gocłowski, zaś homilię wygłosił Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski, który przybył wraz z Zarządem Prowincji.

Trumna z ciałem o. Beniamina została wprowadzona do kościoła przed godz. 10.oo. Zgromadzeni wierni odmówili przy zmarłym modlitwę różańcową, którą prowadził Sekretarz Prowincji, o. Piotr Łotysz. O godz. 11.oo rozpoczęła się Msza św. w intencji o. Beniamina. Oprócz kapłanów i osób zakonnych uczestniczyła w niej najbliższa rodzina zmarłego, a więc bracia i siostry ze swymi bliskimi.

Przybyłych powitał na początku o. Jan Maciejowski, przełożony gdyńskiego konwentu.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał o. Teofil Ołówek, wieloletni przyjaciel o. Beniamina, który w bardzo ciepłych słowach wspominał swego zmarłego współbrata.

Po liturgii w kościele kondukt żałobny udał się na cmentarz witomiński. Tam w grobowcu franciszkańskim spoczęło ciało o. Beniamina.


Posłuchaj:

Powitanie (o. Jan Maciejowski – Proboszcz)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Przejdź do góry strony