Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Pogrzeb o. Efrema Mikołajczuka

Utworzono: 02-03-2011

Miesiąc przed rozpoczęciem tegorocznej wiosny z życiem ziemskim pożegnał się o. Efrem Stanisław Mikołajczuk, który zmarł w klasztorze w Kwidzynie 24 lutego 2011 r. Prawie tydzień później, 2 marca, odbył się pogrzeb zakonnika. Sama przyroda zdawała się podpowiadać, że zima, która może symbolizować zamieranie życia, już mija – świeciło piękne słońce i choć wciąż było chłodno, to już w powietrzu czuło się zmianę.

Tego dnia do Kwidzyna zjechali bracia z wszystkich polskich klasztorów naszej prowincji (także z seminarium na czele z Rektorem o. Michałem Baranowskim). O godz. 10.oo odprawiona została jutrznia, zaś o 11.oo rozpoczęła się Msza św. w intencji Zmarłego. Przewodniczył jej przybyły z Elbląga J. Eks. ks. bp Józef Wysocki, biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski, Wikariusz Prowincji o. Mariusz Fałkowski, Sekretarz Prowincji o. Piotr Łotysz, ks. Dziekan Ignacy Najmowicz, księża z Kwidzyna i okolic, rodzina o. Efrema (przede wszystkim Brat i Siostra). Zebranych powitał o. Marek Marcinkowski, proboszcz i gwardian kwidzyński. Następnie Sekretarz Prowincji odczytał życiorys Zmarłego. Homilię wygłosił Minister Prowincjalny, który wspominał o. Efrema, jako Bożego sportowca, który podjął wysiłek walki o najwyżesze cele w swym życiu: wieczne przebywanie z Bogiem w niebie.

Na zakończenie liturgii przemawiał myśliwy Andrzej Mularczyk, przedstawiciel koła łowieckiego, do którego słów dołączyły się dźwięki rogów myśliwskich, które zagrały na cześć zmarłego franciszkanina. O. Marek Marcinkowski podziękował Zmarłemu za jego posługę w parafii i klasztorze, na koniec zaś głos zabrał Józef Świokło, przedstawiciel ministrantów, którymi o. Efrem opiekował się niegdyś w kwidzyńskiej katedrze.

Następnie wszyscy podążyli na cmentarz. Tam – nadal pod przewodnictwem ks. bpa Józefa – odprowadzono trumnę na miejsce spoczynku. Śpiew pięknie prowadzili bracia klerycy z łagiewnickiego seminarium. Na zakończenie bracia ze wspólnot neokatechumenalnych odśpiewali pieśń „Zmartwychwstał Pan”.

O zwycięstwie życia nad śmiercią cały czas przypomiało pięknie świecące marcowe słońce i przyroda powoli budząca się do życia. Wierzymy bowiem, że o. Efrem dołączy do grona zbawionych w niebie i nasza dzisiejsza uroczystość była modlitwą o to, ale także dziękczynieniem za tego pogodnego, dobrego franciszkańskiego kapłana.

Istotnie, o. Efrem, szczególnie w ostatnich latach, potrafił rozpogodzić niejedno oblicze wesołym słowem, ciekawą historią, pogodnymi wspomnieniami… Niechaj spoczywa w pokoju!

Pożegnanie o. Efrema na FranciszkanieTV

Homilia Ministra Prowincjalnego o. Adama Kalinowskiego na FranciszkanieTV

O. Marek Marcinkowski – powitanie

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Przejdź do góry strony