Najczęściej czytane
Pogrzeb o. Michała Markiewicza
W wieku 62 lat, w 36 roku kapłaństwa i 38 roku profesji wieczystej, brat sześciu sióstr oraz trzech braci – 9 stycznia w Gnieźnie odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Michała Markiewicza, który odszedł do Pana w uroczystość Objawienia Pańskiego.
W uroczystościach, którym przewodniczył minister prowincjalny o. Wojciech Kulig, uczestniczyli bracia ze wspólnot klasztornych prowincji, w tym rodzony brat o. Michała – o. Bartłomiej, najbliższa rodzina, a także ksiądz proboszcz z rodzinnej parafii w Rzadkwinie oraz zaprzyjaźnieni z rodziną księża. Wszystkich przywitał o. Mariusz Fałkowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bł. Jolenty w Gnieźnie.
Podobnie jak Trzej Królowie, tak i o. Michał przeszedł swoją drogę, odbył pielgrzymkę życia, aby w konsekwencji spotkać się z Panem życia i śmierci, oddać Mu pokłon i zwrócić dar życia, który dostał 62 lata temu – mówił w homilii o. Prowincjał. O. Michałowi nie brakowało wdzięczności, i tej skierowanej do Pana Boga, ale i tej dla braci i wspólnoty. (…) Ile trzeba mieć w sobie wiary, ile trzeba mieć w sobie zaufania, by przyjmować wolę Bożą bez względu na to jaka ona jest. Ile potrzeba umiejętności godzenia się i przyjmowania w życiu cierpienia. Michał powinien być dla nas przykładem jak akceptować wolę Bożą i nie wierzgać przeciwko niej, nawet jeśli czasami ona boli, nawet jeśli w życiu pojawi się z jej powodu cierpienie.
Dnia 6 stycznia 2021 r., w wieku 62 lat, w 36 roku kapłaństwa i 38 roku profesji wieczystej, odszedł do Pana o. Michał Markiewicz, członek Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów).
Michał Markiewicz, syn Józefa i Urszuli z d.Synowiec, brat sześciu sióstr (Elżbiety (s. Assumpty), Doroty, Katarzyny (s. Samueli), Barbary, Teresy i Marii) oraz trzech braci (Wincentego, Tomasza (o. Bartłomieja) i Rocha), urodził się 7 kwietnia 1958 r. we wsi Rzadkwin (woj. kujawsko-pomorskie). Po ukończeniu Szkoły Podstawowej odbył naukę w czteroletnim Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Gnieźnie. W tym czasie był świadkiem, jak jego dwie starsze siostry, Katarzyna i Elżbieta, oraz brat Tomasz rozpoczęli formację zakonną.
Po skończeniu nauki samemu również poszedł za głosem powołania i 2 września 1977 r. śladem starszego brata wstąpił na nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych w Smardzewicach. Już w tym okresie dało się u niego zauważyć zamiłowanie do długiej osobistej modlitwy. Pod koniec nowicjatu, 22 lipca 1978 r., otrzymał wiadomość o śmierci swojej matki. Mimo to nie zachwiał się w powołaniu i zaledwie półtora miesiąca później, 3 września 1978 r., złożył pierwszą profesję zakonną.
Po nowicjacie rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi Łagiewnikach. Tam też 8 grudnia 1982 r. złożył swoje śluby wieczyste, a 2 czerwca 1984 r. otrzymał święcenia kapłańskie, których udzielił mu bp Józef Rozwadowski.
Po święceniach o. Michał pracował duszpastersko kolejno w par. pw. św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie (1984-1987), w par. pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie (1987-1994), w par. pw. Świętej Trójcy w Kwidzynie (1994-1996), w par. pw. św. Maksymiliana w Darłówku (1996-1998), w par. pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu (1998-2001), w par. św. Jakuba Apostoła w Lęborku (2001-2004), w par. pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie (2004-2008) oraz kolejny raz w Kwidzynie (2008-2020). W tym okresie podejmował się m.in. posługi kapelana szpitalnego i katechety, kilkakrotnie był animatorem Franciszkańskiej Oazy «Sychem» a także chodził z grupą franciszkańską na pielgrzymkę z Torunia do Częstochowy.
W 2020 r. o. Michał został przeniesiony do klasztoru w Gdyni, gdzie przebywał aż do swojej śmierci na skutek choroby nowotworowej, która nastąpiła 6 stycznia 2021 r. we wczesnych godzinach porannych.