Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Postulat 2023/2024

Utworzono: 23-10-2023

W niedzielę 22 października w Gnieźnie 14 młodych mężczyzn rozpoczęło pierwszy rok formacji zakonnej u franciszkanów (sześciu z prowincji warszawskiej, czterech z prowincji krakowskiej i czterech z prowincji gdańskiej).

„Prosimy (…), abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie – naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia; wychowajcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością” – prosili podczas specjalnego obrzędu w czasie Mszy świętej, której przewodniczył wikariusz prowincji gdańskiej o. Andrzej Lengenfeld.

W odpowiedzi usłyszeli: „Chętnie przyjmujemy was w tym domu formacji na czas postulatu, abyście mogli rozeznać jasno wasze powołanie i doświadczyć naszego życia braterskiego i minoryckiego w służbie Kościoła”.

Bracia otrzymali od wyższych przełożonych „Tauki” oraz „Pisma św. Franciszka i św. Klary”.

Wikariusz prowincji krakowskiej o. Mariusz Kozioł oparł homilię o trzy słowa zaczerpnięte z niedzielnych czytań liturgicznych – wdzięczność, wybór i wizerunek.

„Abyście mieli w sobie wdzięczność, abyście pielęgnowali w sobie tę postawę, zarówno wobec Boga, jak i człowieka; abyście wybór Pana Boga rozpoznawali i byli gotowi sami go potwierdzać i przyjmować przez decyzje przełożonych; i wreszcie abyście dzień po dniu coraz bardziej upodabniali się do Jezusa Chrystusa, który jest naszym wzorem, żebyście pozwolili Panu Bogu ten obraz w sobie kształtować” – życzył braciom postulantom.

Postulat 2023/2024

Przejdź do góry strony