Najczęściej czytane
Rok Jakubowy w Lęborku
Dobiega końca rok 2021, przeżywany jako Rok Jakubowy. Z tej racji w wielu kościołach ku czci św. Jakuba Apostoła podejmowane były różne inicjatywy, mające przybliżyć postać patrona pielgrzymów. Także Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, leżące na trasie Pomorskiej Drogi św. Jakuba, jako jeden z kościołów stacyjnych, stało się świadkiem odwiedzin wielu pątników z całej Polski.
W czwartek, 25 listopada 2021 r., o godz. 18.00, w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku ks. bp Arkadiusz Okroj odprawił Mszę św. dla uczczenia przeżywanego Roku Jakubowego oraz 10-lecia powstania Bractwa Jakubowego w Lęborku. Pierwotnie tego dnia zaplanowane było uroczyste diecezjalne zakończenie Roku Jakubowego, rozpoczętego w Łebie 25 lutego br. Trwająca pandemia sprawiła, że papież Franciszek obchody Roku Jakubowego rozszerzył o kolejny, 2022 r.
Ks. bp Arkadiusz Okrój zwrócił się podczas kazania do przybyłych gości: – Spotykamy się w Lęborku, który jest bardzo ważnym miejscem na szlaku jakubowym: jest to miejsce kultu św. Jakuba, tutaj są relikwie tego Apostoła. Dzisiaj zebrali się wybitni miłośnicy pielgrzymowania. Wielu spośród Was doświadczyło atmosfery związanej z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostella albo przynajmniej na szlakach camino.” – Zauważył, że pielgrzymowanie ma swoją wielowiekową tradycję: – W średniowieczu udawano się do trzech miejsc: do Jerozolimy, Rzymu i do Santiago de Compostella, gdzie odwiedzano grób św. Jakuba. Znakiem rozpoznawczym zdążających do Santiago była muszla. – Biskup przywołał też osobę św. Jana Pawła II, który odwiedził Santiago w 1982 i w 1989 r.
W lęborskich uroczystościach Roku Jakubowego udział wzięli członkowie Bractw Jakubowych z Jakubowa, Ośna Lubuskiego, Szczyrku i Więcławic Starych, kustosze sanktuariów jakubowych, proboszczowie parafii pw. św. Jakuba Apostoła na terenie Diecezji Pelplińskiej, kapłani zaangażowani w propagowanie pielgrzymowania po drogach jakubowych. Obecni byli przedstawiciele miejscowych władz ze starostą Powiatu Lęborskiego Alicją Zajączkowską i z burmistrzem Lęborka, Witoldem Namyślakiem na czele.
Po Komunii św. ks. Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba, obdarował Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku certyfikatem pielgrzyma. Odznaczenie to każdorazowo będzie przyznawane caminowiczom, którzy przeszli co najmniej 100 km szlakami jakubowymi i doszli do Lęborka. W tym roku kilkukrotnie kościół stacyjny odwiedzały zorganizowane grupy pątników z Trójmiasta, grupa rowerzystów z Brzeska oraz wielu pątników z różnych części Polski, docierających do Lęborka, lub też udających się dalej. Były też osoby pielgrzymujące pieszo aż do Santiago. Na przybywających do Lęborka pątników czeka Dom Pielgrzyma, w którym mogą przenocować, regenerując siły przed dalszą wędrówką.
Szczególną okazją do świętowania Roku Jakubowego stał się jubileusz 10-lecia Bractwa Jakubowego w Lęborku, skupiającego 15 osób. Powstało ono w 2010 r. dla popularyzacji osoby św. Jakuba Apostoła i czuwania przy jego relikwiach. Członkowie Bractwa Jakubowego, ubrani w charakterystyczne stroje pielgrzymów, biorą udział w uroczystej Mszy św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, która w lęborskim sanktuarium jest obchodzona jako Niedziela Jakubowa. Jubileusz 10-lecia powstania Bractwa Jakubowego w Lęborku, ze względu na pandemię został przeniesiony na 2021 r.
Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu miejscowego organisty, p. Tadeusza Formeli. Uroczystości kontynuowano przy wspólnym stole, wymieniając się doświadczeniami przeżywania Roku Jakubowego.