Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Rozpoczęła się Nowenna Roku Kolbiańskiego

Utworzono: 17-11-2010

Pomysł na to, aby ostatnie 9 miesięcy poprzedzające rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana potraktować jako nowennę, to odpowiedź na trwający w zakonie franciszkańskim Rok Kolbiański, którym – po decyzji Senatu RP – będzie w Polsce rok 2011.

Każdego 14-go dnia miesiąca, aż do lipca, franciszkanie będą przygotowywać wiernych na uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci męczennika, która przypada 14 sierpnia przyszłego roku.

O. Marek Wódka OFMConv, rzecznik Roku Kolbiańskiego w zakonie franciszkańskim przyznaje, w ramach nabożeństwa przewidziana jest specjalna nauka na każdy dzień nowenny. Zaczynając chronologicznie – pierwsza nawiązuje do dzieciństwa Maksymiliana i jego domu rodzinnego.

„To rodzice i środowisko rodzinne dało podstawy wiary św. Maksymilianowi (na zdjęciu powyżej / fot. OFMConv Niepokalanów). Dlatego chcemy zwrócić uwagę na wartość rodziny jako miejsce kształtowania wartości chrześcijańskich” – powiedział franciszkanin.

O. Wódka dodaje, że w listopadzie, kiedy obchodzimy rocznicę odzyskania Niepodległości, zwracamy szczególną uwagę na wartości patriotyczne. „Święty Maksymilian kojarzy się każdemu z nas z obrońcą wartości patriotycznych. Dlatego uważam, że może być stawiany jako wzór człowieka, który jest zatroskany o dobro Ojczyzny” – zaznaczył rzecznik Roku Kolbiańskiego.

Senatorowie, ustanawiając rok 2011 Rokiem św. Maksymiliana Kolbego podkreślili, że Męczennik z Auschwitz jest symbolem ofiar nazizmu oraz „patronem trudnych czasów”.

Polscy franciszkanie zainaugurowali Rok św. Maksymiliana 14 sierpnia br. w 69. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony