Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Santo Domingo: pogrzeb o. Mirka Karczewskiego

Utworzono: 11-12-2010

Pogrzeb zamordowanego franciszkanina, o. Mirosława Karczewskiego, odbył się 9 grudnia 2010 r. w Santo Domingo (Ekwador). Od momentu, kiedy ciało o. Mirka zostało wystawione w kościele aż do ceremonii na cmentarzu kościół był pełen wiernych czuwających przy trumnie i modlących się. Odprawiano także Msze św., przyjeżdżało wielu kapłanów. Wierni trwali przy swym zabitym duszpasterzu nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą.

W samym pogrzebie uczestniczyło niemal 100 kapłanów, wśród nich wszyscy nasi misjonarze i współbracia z Peru, a także księża z Polski pracujący w Ekwadorze. Przybył także dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych z Warszawy, ksiądz Tomasz Atłas, zaś obrzędom przewodniczył ordynariusz Santo Domingo, J. Eks. ks. bp Wilson Abraham Moncayo Jalil. W swej homilii nawiązał do pytania skierowanego w Księdze Rodzaju przez Pana Boga do Kaina. „Gdzie jest twój brat”. Ostro napiętnował mord na naszym misjonarzu oraz nawoływał do większego wyczulenia na drugiego człowieka i jego godność. O. Zbigniew Braun, misjonarz w Ekwadorze podaje, że trudno było zliczyć ludzi uczestniczących w pogrzebie. „Kondukt żałobny miał około kilometra długości” – wspomina.

O. Maurycy Sulej, który od kilku lat pracuje na misjach w Ekwadorze w swym wystąpieniu na cmentarzu przekazał wyrazy łączności i współczucia całej Prowincji z Braćmi i Ludem Bożym w Santo Domingo oraz stwierdził m. in., że krew naszego Brata oraz złożenie Jego ciała w miejscu, w którym pracował, jeszcze bardziej łączy nas, franciszkanów, z Kościołem i Ludem ekwadorskim.

Ks. Biskup zachęcał, by modlić się nie tylko o zbawienie o. Mirosława, ale także o przemianę serca jego zabójców (policja podała bowiem, że napastników było co najmniej dwóch, zaś zgon nastąpił między godziną 17.3o a 18.3o 6 grudnia 2010 r.).

Uroczystości pogrzebowe w Polsce odbędą się 11 grudnia o godz. 11.oo w Kołobrzegu, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Śmierć polskiego misjonarza w Ekwadorze

Prezentacja na FranciszkanieTV

Curriculum vitae

o. Zbigniew Braun – misjonarz w Ekwadorze – o śmierci o. Mirka i o pogrzebie

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Przejdź do góry strony