Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Śluby wieczyste 2010

Utworzono: 08-12-2010

W grudniowe przedpołudnie, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w malowniczo położonym franciszkańskim kościele w Łodzi-Łagiewnikach dziewięciu synów św. Franciszka złożyło śluby wieczyste wiążąc się na całe życie z zakonem Biedaczyny z Asyżu.

8 grudnia, to wielkie święto dla wszystkich franciszkanów. Tytuł Maryi Niepokalanie Poczętej jest bowiem ściśle związany z duchowymi synami św. Franciszka przez to, że on sam ogromnie umiłował Matkę Pana, ale także dlatego, że to franciszkanin, bł. Duns Szkot, średniowieczny teolog i filozof, gorliwie bronił i wyjaśniał ów tytuł Maryi. Dzień ten jednak jest ważny dla franciszkanów także dlatego, że wówczas tradycyjnie bracia składają śluby wieczyste. Ślubowanie to, zwane inaczej profesją solenną, jest dobrowolnym i świadomym wyborem człowieka, by na całe życie poświęcić się całkowicie Bogu i Kościołowi w konkretnej wspólnocie.

W tym roku w uroczystość Maryją swe „fiat” Bogu powiedziało 9 młodych franciszkanów – 6 z prowincji Niepokalanego Poczęcia (warszawskiej) i 3 z prowincji św. Maksymiliana (gdańskiej) – br. Piotr, br. Damian i br. Łukasz.

Uroczystości odbyły się w starym i pięknym kościele św. Antoniego, który otoczony przez zaśnieżone lasy wydaje się być idealnym miejscem na świętowanie „fiat” Maryi i zakonników. Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.oo. Przewodniczył jej Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski z Gdańska. Wraz z nim liturgię sprawował Minister Prowincjalny o. Mirosław Bartos z Warszawy, Asystent Generalny o. Jacek Ciupiński, który przez lata był Rektorem Wyższego Seminarium w Łodzi-Łagiewnikach, obecny Rektor o. Michał Baranowski, gwardian łagiewnickiego klasztoru o. Paweł Warchoł oraz wychowawcy z seminarium. Zebranych gości powitał gospodarz, o. Rektor. Oprócz najbliższej rodziny profesów, ich przyjaciół, do Łagiewnik przybyło wielu braci z dwóch prowincji.

Słowo Boże wygłosił o. Mirosław Bartos ukazując piękną postawę Maryi wobec Boga, jej bezwarunkowe powierzenie się Jego woli. Zachęcał on, by brać z niej przykład w naszym życiu.

Po homilii przyszedł czas na złożenie profesji wieczystej. Bracia ślubowali na ręce swych Ministrów Prowincjalnych powierzając przez nich swe życie Panu Bogu. W zamian za złożone śluby otrzymali bardzo wielką obietnicę życia wiecznego. Po profesji bracia składali swe podpisy w księdze złożonej na ołtarzu.

Wzruszającym momentem było przekazanie neoprofesom gratulacji przez braci, którzy wcześniej (niekiedy wiele, wiele lat wcześniej) złożyli swe śluby na całe życie.

Na koniec Mszy św. życzenia przekazał Asystent Generalny, o. Jacek Ciupiński.

Po uroczystości w kościele bracia udali się do seminarium na obiad. Później Ministrowie Prowincjalni spotkali się z neoprofesami i ich rodzinami w seminaryjnej kaplicy.

Braciom, którzy powierzyli się Bogu w naszej braterskiej wspólnocie życzymy wytrwałości, radości i opieki Niepokalanej, by – zgodnie ze złożonymi ślubami – byli wierni przez całe życie.

Film na FranciszkanieTV

Imienne wezwanie braci (o. Rektor Michał Baranowski)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Przejdź do góry strony