Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Śluby wieczyste Jesúsa

Utworzono: 05-01-2010

Ma na imię Jesús. Kilka lat temu wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych pragnąc naśladować Chrytsusa idąc śladami św. Franciszka. Urodził się w Kolumbii, gdzie od kilkunastu lat franciszkanie mają swe klasztory.

29 grudnia 2009 w oktawie Bożego Narodzenia Jesús złożył śluby wieczyste na ręce delagata Ministra Prowincjalnego, o. Maurycego Suleja. Na uroczystość przybyli wszyscy bracia aktualnie posługujący w Ekwadorze (a zatem z klasztorów w Shushufindi, Santo Domingo oraz domownicy z Tulcán). Spotkanie też przewidziane było jako doroczne spotkanie braterskie, które tradycyjnie już organizujemy z okazji urodzin braci.

Jesús Eudoro Ceballos ostatnio przebywa na studiach teologicznych w Seraficum (Włochy) i korzystając z przerwy świątecznej przybył, aby złożyć tutaj, gdzie rozpoczynał formację zakonną, profesję wieczystą. Jest Kolumbijczykiem mieszkającym w odległości ok. 60 km od granicy z Ekwadorem. Na uroczystość przybyła jego matka z dwojgiem rodzeństwa – już ze swoimi rodzinami,, rodzice chrzestni i znaczna grupa krewnych.

Uroczystości miały miejsce w naszym kościele św. Franciszka w Tulcan 29 grudnia o godz. 11.00, bardzo pieknie przyozdobionym na święta Bożego Narodzenia staraniem br. Mariusza Bartonia. Na uroczystości przybyli też przyjaciele i reprezentanci grup z naszego kościoła. Uroczystości w kościele wypadły pięknie i podniośle. Na zakonczenie przemowił neoprofes dziękując rodzinie i zakonowi. Świadkami ślubów byli o. Michal Paga i o. Vicente Tandazo. Po Mszy św. koncelebrowanej i pamiątkowym zdjęciu odbyło się ogólne spotkanie na podwórku klasztornym, przy dobrej pogodzie. Spotkanie takie nosi tu nazwe brindis, czyli jakby toast z odrobiną wina w kubeczku plastykowym i czymś do przegryzienia. Potem juz tylko zaproszeni goście i bracia udali się na obiad do restauracji św. Franciszka (mimo nazwy nie ma nic wspólnego z nami).

W czasie uroczystości w okolicznościowym kazaniu delegata oprocz refleksji nad treścią ślubów zakonnych były też komemoracje o święceniach o. Vicente, pierwszych ślubach br. Wiktora i urodzinach o. Mirka, przyjmowane ze spontanicznym aplauzem.

Przejdź do góry strony