Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Światowe Dni Młodzieży w Madrycie

Utworzono: 28-08-2011

W dniach 15-21 sierpnia w Madrycie organizowane były kolejne Światowe Dni Młodych (ŚDM). Na kilka dni stolica Hiszpanii stała się miejscem spotkania blisko 2 milionów młodych pielgrzymów z całego świata. Nasza Prowincja zakonna była także obecna, dzięki grupie młodzieży z naszych duszpasterstw z Kołobrzegu, Koszalina Dobrej Szczecińskiej, Ostródy, Kwidzyna, Lęborka i Gdyni.

Do Madrytu wyruszyliśmy późnym wieczorem 12 sierpnia, dotarliśmy w południe 15 sierpnia. Zakwaterowanie zapewnili nam nasi bracia z prowincji hiszpańskiej, którzy udostępnili młodzieży franciszkańskiej z całego świata budynki prowadzonej przez nich szkoły katolickiej. W jednym miejscu spotkało się 137 braci oraz ok. 1400 młodych ludzi, łącznie 28 narodowości.

Obecność w Madrycie to przede wszystkim radość spotkania z Chrystusem. W wielu miejscach Madrytu głoszone były katechezy w różnych językach, była też możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, udziału w spotkaniach modlitewnych oraz przeżycia różnych form ewangelizacji. Wielu młodych ludzi przybyło do Madrytu nie tylko po to, aby oglądać i zwiedzać, ale aby dać żywe świadectwo swej w wiary w Chrystusa. Przez kilka dni ulice Madrytu, tunele metra, restauracje i sklepy wypełnione były nie tylko zwykłym gwarem, ale przede wszystkim śpiewem młodych na cześć Pana.
Spotkanie w Madrycie dało też okazję do spotkania z Ojcem Świętym. Witaliśmy go na placu Cibeles, wspólnie z nim przeżywaliśmy Drogę Krzyżową ulicami Madrytu, wspólnie modliliśmy się podczas wieczornego czuwania na lotnisku Cuatro Vientos, dla nas sprawował Mszę św. na zakończenie Spotkania Młodych. Dla wielu młodych ludzi z naszej grupy była to pierwsza okazja do zobaczenia Papieża na żywo i przeżyli to spotkanie bardzo głęboko. Bez wątpienia nie był to czas stracony.

Do kraju powróciliśmy wieczorem 24 sierpnia, zmęczeni, ale zadowoleni, duchowo wzmocnieni i pełni wdzięczności za ten niezwykły czas, który pomógł nam zbliżyć się do Boga obecnego w drugim człowieku.


Przejdź do góry strony