Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Święcenia 2017

Utworzono: 20-05-2017

20 maja 2017 r. w Ostródzie J. Eks. ks. abp Józef Górzyński wyświęcił na prezbiterów trzech naszych braci.

O. Bartłomiej Ewertowski, o. Mateusz Świętosławski i o. Karol Wesołowski otrzymali z rąk Metropolity Warmińskiego sakrament święceń w stopniu prezbiteratu w czasie Mszy św., która rozpoczęła się we franciszkańskim kościele o godz. 11.00. To wspaniałe wydarzenie zgromadziło wielu braci, którzy przybyli z różnych miejsc, gdzie pracują franciszkanie (m.in. z Ekwadoru, Niemiec, Włoch czy Białorusi). Na początku zebranych przywitał miejscowy proboszcz o. Robert Wołyniec, który w kilku słowach przypomniał historię obecności synów św. Franciszka w Ostródzie. Następnie o. prowincjał Jan Maciejowski poprosił ks. abpa Józefa o udzielenie sakramentu święceń. Zauważył także, że diakoni pochodzą z miast, w których znajdują się nasze klasztory: o. Bartłomiej z Ostródy, o. Mateusz z Kwidzyna, zaś o. Karol – z Lęborka. W liturgii brał udział także o. Wiesław Pyzio, prowincjał z Warszawy, wraz z wikariuszem o. Piotrem Szczepańskim, o. rektor seminarium w Łagiewnikach – o. Mirosław Bartos, o. Mariusz Fałkowski wicerektor, o. Rafał Zarzycki – mistrz postulatu, a także księża z trzech ostródzkich dekanatów na czele z ks. prał. Romanem Wiśniowieckim, bracia i siostry zakonne i przede wszystkim rodzice i rodziny diakonów.

Wspaniale przystrojony kościół, pięknie śpiewający chór Cantores Bertungenses z parafii z Bartąga (który prowadzi ks. Grzegorz Mocarski), dostojnie sprawowana liturgia (służbę przy ołtarzu pełnili bracia klerycy z franciszkańskiego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach) pozwalały zebranym uwielbiać Pana Boga za niezwykłe dary, jakich udziela swemu ludowi.

Piękne gesty i znaki przewidziane w czasie liturgii święceń przemawiały do serc uczestników tego wydarzenia – szczególnie, gdy kandydaci do święceń padali na twarz, kiedy klęczeli przed ks. arcybiskupem przyjmując księgę Ewangelii oraz chleb i kielich z winem, gdy przyjmowali od obecnych kapłanów błogosławieństwo.

Na zakończenie Mszy św. podziękowania składał parafianin, neoprezbiter o. Bartłomiej.

O. prowincjał Jan zachęcał, by nowowyświęceni byli prawdziwie uduchowionymi duchownymi i by – zgodnie z myślą św. Maksymiliana – dzielili się z tymi, do których już wkrótce będą posłani, tym, co sami otrzymali.

Przejdź do góry strony