Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Święcenia diakonatu i prezbiteratu 2024

Utworzono: 10-06-2024

Do tego dnia przygotowywali się przez lata. Dwóch braci w sobotę 8 czerwca otrzymało sakrament święceń, br. Adam Dunst w stopniu diakonatu, zaś o. dk. Wojciech Szutowicz w stopniu prezbiteratu. Sakramentu udzielił im w Koszalinie ks. bp Zbigniew Zieliński.

Uroczysta Msza Święta z obrzędem święceń rozpoczęła się o godz. 11:00 w koszalińskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W liturgii uczestniczyli współbracia z całej Prowincji Gdańskiej na czele z ministrem prowincjalnym o. Wojciechem Kuligiem, o. Piotr Żurkiewicz, minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, który kończy posługę rektora seminarium w Łodzi Łagiewnikach, bracia z seminarium, bracia postulanci oraz rodziny i przyjaciele kandydatów. 

W homilii ks. bp Zieliński mówił o wartości ewangelicznego wezwania Kościoła, by pójść do tych, którzy jeszcze nie odkryli w sobie wiary. Zachęcił kandydatów, a także wszystkich zebranych duchownych, do przywołania kontekstu, w którym narodziło się ich powołanie. Za ważny wyznacznik ks. Biskup uznał powołanie do bycia kapłanem w zakonie św. Franciszka.

– To jeszcze bardziej uwydatnia charakter waszej posługi w Kościele. Franciszkanie mają w tabernakulum tego samego Pana Jezusa, te same zasady wiary i przykazania – tę misję odkrywamy na gruncie Kościoła powszechnego – zaznaczył hierarcha. – Stajemy się franciszkanami, by Kościół jeszcze bardziej uwydatnić, a nie by się w nim zamknąć jak żółw w skorupie. To właśnie franciszkański charyzmat, a do tego ewangeliczne rady, które stają się wyznacznikiem naszego życia, mają być ożywczym zaczynem dla Kościoła, tak jak stało się to w zamyśle objawionym światu przez powołanie św. Franciszka z Asyżu. Dziś duch św. Franciszka jest światu również bardzo potrzebny, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, w której żyją ludzie przeniknięci materializmem praktycznym i mówiący o życiu duchowym: nie mam takiej potrzeby.

Po uroczystości święceń bracia otrzymali od Ministra prowincjalnego obediencje - o. Wojciech rozpocznie posługę w Lęborku, zaś o. Adam w Kłajpedzie na Litwie.

 

Święcenia diakonatu i prezbiteratu 2024

Przejdź do góry strony