Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Święcenia prezbiteratu 2022

Utworzono: 30-05-2022

W sobotę 28 maja 2022 r. odbyły się święcenia prezbiteratu dwóch diakonów z Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego – Karola Rzeźnickiego i Wojciecha Kasprowicza. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Sakramentu udzielił oraz uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz miejsca, Ks. Abp Stanisław Gądecki.

Wśród koncelebransów byli m.in. Minister prowincjalny Prowincji Gdańskiej, o. Wojciech Kulig, Wikariusz Prowincji Gdańskiej, o. Andrzej Lengenfeld, Wikariusz Prowincji Warszawskiej, o. Mirosław Bartos, Rektor WSD w Łodzi-Łagiewnikach, o. Piotr Żurkiewicz oraz gwardiani klasztorów, w których neoprofesi odbywali swoje praktyki diakońskie, o. Mariusz Fałkowski oraz o. Robert Wołyniec.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup rozważył trzy sprawy: co to znaczy prośba zanoszona do Boga Ojca w imię Pana Jezusa, co znaczy fakt, że kapłan jest sługą jedności oraz jakie są osobiste owoce jedności kapłana z Chrystusem.

„Prosić Ojca w imię Jezusa znaczy pamiętać, że mam rzecznika wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego, który stał się ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, że Jezus jest naszym obrońcą, który zawsze żyje, żeby się wstawiać za nami” – mówił kaznodzieja. Wskazał, że modlitwa do Boga jest zawsze wysłuchana, ale nie zawsze spełniona.

Rozważając drugą kwestię mówił między innymi o tym, że „mieć czas dla Boga, aby osobiście i wewnętrznie przebywać przed Nim, jest priorytetem każdej pracy duszpasterskiej w takim samym stopniu, a pod pewnymi względami nawet większym jak inne priorytety. (…) Dbałość o duchowość kapłańską jest najważniejszą działalnością duszpasterską”.

Owocami jedności kapłana z Chrystusem jest zdolność odczuwania więzi z braćmi w wierze oraz zdolność dostrzegania w drugim człowieku przede wszystkim tego, co jest w nim pozytywne – mówił.

Arcybiskup zakończył homilię modlitwą za neoprezbiterów – „Duchu Jedności, Duszo i Podporo Kościoła, wzbudź w sercach wszystkich kapłanów pragnienie pełnej komunii, aby byli dla świata skutecznym znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego. Spraw, aby ci święceni ubogaceni charyzmatami i posługami, umacniali jedność Kościoła, tak aby wierni świeccy, osoby konsekrowane oraz szafarze sakramentów, wspólnie dążyli do budowania Królestwa Bożego na ziemi. Amen.”

Przejdź do góry strony