Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Święto Prowincji 2009

Utworzono: 11-10-2009

Od kilku lat stało się już tradycją, że rocznicę powstania swej Prowincji św. Maksymiliana franciszkanie świętują wspólnie podczas Dnia Prowincji. W tym roku bracia zjechali się do Koszalina, by tam dziękować Bogu za dar braterstwa i Prowincji. W roku jubileuszowym (800 lat istnienia charyzmatu franciszkanskiego) spotkanie takie miało jeszcze bardziej niezwykły wymiar, tym bardziej, że na Dniu Prowincji obecny był także Minister Generalny, o. Marco Tasca. Koszaliński konwent stał się świadkiem odwiedzin braci ze wszystkich klasztorów Prowincji w Polsce oraz wielu braci z klasztorów zagranicznych (Kenia, Litwa, Rosja, Niemcy, Uzbekistan, Białoruś, Ukraina) . W świętowaniu brali też udział zaproszeni goście: o. Jacek Ciupiński, delegat generalny z Rzymu (który jest w trakcie przeprowadzania wizytacji generalskiej w Prowincji św. Maksymiliana), o. Mirosław Bartos, prowincjał bratniej Prowincji Warszawskiej, o. Mikołaj Dubinin, kustosz Kustodii Rosyjskiej, który do Koszalina przyjechał ze współbraćmi z Kustodii. Nie zabrakło także braci, którzy są w trakcie formacji, a więc braci kleryków z naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi-Łagiewnikach (którzy przybyli z o. Przemysławem Strażyńskim) oraz braci postulantów z Gniezna (z o. Rafałem Zarzyckim).

Braterskie spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.3o w kościele brewiarzową modlitwą w ciągu dnia. Po niej Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski powitał zebranych i zaprosił do dobrego przeżycia dnia, zaznaczając jednocześnie, że Święto Prowincji jak i jubileusz zakonu nie mają być tylko pustymi rocznicami czy świętowaniem dla świętowania, ale mają przypominać nam ważne prawdy, którymi żyjemy.

Głos zabrał o. Generał Marco Tasca (tłumaczeniem zajął się o. Robert Leżohupski). Minister Generalny poruszył ważne dla wszystkich franciszkanów tematy (mówił m.in. o przylgnięciu do Chrystusa, nie uciekając jednocześnie od trudnych tematów, m.in. odejść braci z zakonu), a także przedstawił aktualne sprawy zakonu (wspomniał o rozwijającej się działalności Braci Mniejszych Konwentualnych w Chinach i Wietnamie). Podziękował obecnym braciom za przykład ich życia i służbę Kościołowi (jak się wyraził: dziękuję połowie Prowincji tu obecnej, druga połowa bowiem posługuje poza granicami Polski), a szczególnie za zapał misyjny. O. Generał zachęcił braci do zadawania pytań. Jedno z nich dotyczyło sytuacji Kustodii Rosyjskiej, zatem o. Generał oddał głos o. Mikołajowi Dubininowi, który zwięźle przedstawił życie i działalność braci w Rosji. Na koniec spotkania z Ministrem Generalnym zrobiono wspólne, pamiątkowe zdjęcie, po czym rozpoczęto przygotowania do Eucharystii, której przewodniczył o. Marco.

Podczas Eucharystii śpiewała miejscowa schola, zaś służba liturgiczna (pod wodzą o. Tomasza Tęgowskiego) zadbała o piękną liturgię. W homilii o. Generał mówił m.in. o wielkim marzeniu Boga, jakim jest życie każdego z nas w pokoju i zaufaniu Jego Słowu (całej homilii można wysłuchać poniżej); wskazał też na Maryję, jako na najlepszy przykład dla życia wspólnot, opartego na Słowie Boga. Po homilii odbyło się odnowienie ślubów zakonnych. W imieniu Prowincji uczynił to – na ręce o. Generała – Minister Prowincjalny, każdy zaś brat w swym własnym imieniu wypowiadał także słowa odnowienia ślubów.

Po Eucharystii wszyscy udali się na obiad, w trakcie którego bracia zaśpiewali Ministrowi Generalnemu m.in. “Życzymy, życzymy”, zaś o. Prowincjał przekazał braciom pamiątkę tegorocznego Święta Prowincji – koszulkę z okolicznościowym nadrukiem. O. enerał podziękował wszystkim za przybycie, zaś szczególne słowa uznania skierował do o. Tadeusza Dzwonkowskiego, przełożonego klasztoru w Koszalinie, za gościnność i trudy przygotowania spotkania.

Po obiedzie część braci musiała wracać do swoich klasztorów, by podjąć obowiązki duszpasterskie; pozostali mieli czas na wspólne rozmowy. Dzień Prowincji zakonczył się niespzorami, którym przewodniczył o. Jacek Ciupiński. Na zakończenie o. Prowincjał odczytał zmarłych braci i jeszcze raz podziękował braciom za przybycie, a szczególnie tym, którzy pomogli w przygotowaniach Dnia Prowincji. Zaprosił także na kolejne świętowanie założenia Prowincji w roku 2010 do Ostródy.

Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII (na drugiej stronie)

Zobacz także Dwudziestolecie Prowincji św. Maksymiliana

Posłuchaj plików audio:
– Wprowadzenie (Minister Prowincjalny Adam Kalinowski)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Przejdź do góry strony