Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Świętość to znacznie więcej niż sprawiedliwość

Utworzono: 04-03-2024

O. Robert Leżohupski OFMConv., franciszkański prawnik z Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego, profesor prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie oraz na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu był zaproszonym gościem specjalnym i głównym prelegentem 30. Krajowej Konwencji Stowarzyszenia Prawa Kanonicznego Filipin (CLSP) w Dipolog City 26-29 lutego 2024 roku. Wzięło w niej udział grono biskupów oraz ponad 130 uczestników, specjalistów prawa kanonicznego z całych Filipin. Jej głównym tematem były „Kanoniczne aspekty forum wewnętrznego”.
 
Nuncjusz papieski, arcybiskup Charles Brown, przemawiając podczas w jednej ze swoich homilii podkreślił potrzebę, aby sprawiedliwość, w ewangelicznym sensie, miała wymiar głęboko duszpasterski. (…) „Świętość jest czymś więcej niż tylko sprawiedliwością. Prawo kanoniczne pełni funkcję zbawczą. Odciążanie i ułatwianie drogi do świętości, rozwiązywanie węzłów powinno być celem prawa kanonicznego” - powiedział. „Kary mają na celu sprowadzenie nas z powrotem do Chrystusa”.
 
Podczas mszy inauguracyjnej, biskup Severo Caermare z Dipolog, podkreślił znaczenie miłosierdzia w wymiarze sprawiedliwości. Zachęcał również obecnych prawników i kanonistów, aby stali się świadkami Bożego miłosierdzia. „Pomimo naszych niepowodzeń, decydujemy się nadal kochać” - powiedział Caermare.
 
O. Robert Leżohupski OFMConv, sędzia trybunału kościelnego Wikariatu Państwa Miasta Watykan, poruszył tematy pojęcia forum wewnętrznego oraz sakramentu pokuty jako apostolatu miłosierdzia. Rozpoczął zaś serię swoich wykładów od wyrażenia wdzięczności kapłanom za ich poświęcenie w konfesjonale. Podkreślił niezbędny charakter sakramentu, stwierdzając: „Rolą kapłanów, w sposób szczególny kanonistów, nie jest wyrzucanie ludzi z Kościoła, ale przyprowadzanie ich (z powrotem) do pełni życia w Kościele”. Według niego „sprawiedliwość bez miłości duszpasterskiej jest zemstą. Miłość duszpasterska zaś bez sprawiedliwości jest kłamstwem”. Podczas swojego wykładu na temat forum wewnętrznego wezwał uczestniczących w nim księży i osoby świeckie do unikania duchowych nadużyć i do nie mieszania zakresów wewnętrznego z zewnętrznym. „Ignorancja rodzi duchowe nadużycia”, podkreślił, przypominając uczestnikom, że zdrada pieczęci spowiedzi jest równoznaczna ze zdradą Chrystusa.
 
Mons. Raul Go, przewodniczący CLSP, podkreślił, że temat forum wewnętrznego został wybrany, ponieważ nikt z prawników kanonicznych w kraju nie został do tej pory przeszkolony w tym zakresie. (…)

  Na podst.: Chrisma Mangaoil, 2024.03.02, Manila, Filipiny
https://cbcpnews.net/cbcpnews/holiness-is-greater-than-just-fairness-nuncio-tells-canon-lawyers/ 
 
Galeria zdjęć: 
https://www.facebook.com/dioceseofdipologpastoraloffice/ 

Świętość to znacznie więcej niż sprawiedliwość
Świętość to znacznie więcej niż sprawiedliwość
Świętość to znacznie więcej niż sprawiedliwość

Przejdź do góry strony